| Autor: redakcja6

Agritechnica 2013: Cztery złote i 33 srebrne medale za nowości

Wiodące na świecie targi techniki rolniczej Agritechnica, które odbędą się w dniach od 12 do 16 listopada 2013 r. (Dni Ekskluzywne 10 i 11 listopada) na terenie wystawowym w Hanowerze, wyróżnią się fajerwerkiem nowości. Wskazuje na to fakt, że do organizatora wystawy DLG (Niemieckie Towarzystwo Rolnicze) wpłynęły 393 zgłoszenia nowości.

Agritechnica 2013: Cztery złote i 33 srebrne medale za nowości

 

FlowCheck
Josef KOTTE Landtechnik GmbH & Co. KG, Rieste, Niemcy
hala 15, stoisko A11

oraz
Wyższa Szkoła Osnabrück COALA, Osnabrück, Niemcy
hala 2, stoisko C15

 
Nadzór i kontrola przepływu w wężach dystrybucyjnych szczególnie przy wprowadzaniu do gleby gnojowicy stanowi duże wzywanie i to niezależnie od wybranego do tego celu przyrządu. Nowego rodzaju czujnik (FlowCheck) nadzoruje akustycznie przepływ w każdym wężu dystrybucyjnym. Jeżeli strumień gnojowicy zostaje przerwany operator otrzymuje sygnał akustyczny a wyświetlacz LED pokazuje zapchany wąż. Ten automatyczny system ostrzegawczy odciąża operatora i przynosi pewność, że przy nawożeniu nie wystąpiły luki z powodu zapchanych agregatów do nawożenia. Zapchania spowodowane samym czujnikiem są wykluczone z uwagi na brak kontaktu z gnojowicą. Dla ochrony przed wpływem bodźców zewnętrznych czujnik umieszczony jest w pojemniku, zatem możliwe jest też używanie do czyszczenia myjki wysokociśnieniowej. Czujnik można montować jako wyposażenie dodatkowe. 
 
Cornrower – Pozyskiwanie energii przy zbiorze kukurydzy ziarnistej
NEW HOLLAND CNH Niemcy GmbH, Heilbronn, Niemcy
aala 3, stoisko C03

 
Zagospodarowanie pozostałości po zbiorze kukurydzy ziarnistej nabiera obecnie coraz większego znaczenia. Uzyskana w ten sposób dodatkowa biomasa może być wykorzystana jako surowiec odnawialny w elektrociepłowniach lub urządzeniach do produkcji biogazu, albo też jako ściółka lub pasza w hodowli zwierząt. Wyróżnione urządzenie Cornrower składa się z sieczkarni umieszczonej z tyłu maszyny do obrywania kukurydzy, która specjalnymi nożami rozdrabnia pozostałości i przy pomocy deflektorów z blachy układa je w pokos. Ten z kolei stanowi podłoże dla pozostałości wychodzących z separatora. W ten sposób po raz pierwszy możliwe jest bez dodatkowego nakładu pracy wydzielenie z gotowego pokosu dużej części mało zanieczyszczonych pozostałości.
 
Koncentryczny separator zygzakowy do czyszczenia ziarna
Ambros Schmelzer & Sohn GmbH & Co. KG, Waldershof, Niemcy
hala 6, stoisko G25

 
Separator zygzakowy firmy Ambros Schmelzer & Sohn (ID 286) stanowi istotne udoskonalenie dotychczasowego systemu oczyszczania ziarna przy użyciu siły wiatru. Zastosowanie nowej konstrukcji wiatrownic umożliwia transport materiału trasą w kształcie zygzaka, dzięki czemu powietrze przepływa przez ziarno wielokrotnie i czyści je bardziej intensywnie. Obok modyfikacji przepływu ziarna decydującą innowację stanowi tu pomiar strat przy pomocy czujników piezoelektrycznych. Czujniki te po raz pierwszy umożliwiają pomiar będący podstawą do bezpośredniego sterowania dmuchawą. W zależności od czyszczonego materiału i na bazie prowadzonego w czasie rzeczywistym pomiaru strat można regulować ilość wychodzącego z dmuchawy powietrza, co pozwala na obniżenie strat do wartości poniżej 0,05 procenta. Stanowi to istotną poprawę jakości procesu czyszczenia.


Tagi:
źródło: