System wysiewu punktowego zbóż i rzepaku
HORSCH Maschinen GmbH, Schwandorf, Niemcy
hala 12, stoisko C47
Trend do obniżania gęstości siewu zboża i rzepaku czyni coraz częstszym postulat stosowania dla tych upraw techniki siewu punktowego. Przeprowadzone w praktyce doświadczenia potwierdziły tkwiący tu potencjał oszczędności materiału siewnego, nawozów i środków grzybobójczych. Firma Horsch przedstawia nową innowacyjną technikę dozowania na bazie istniejącego siewnika pneumatycznego Pronto DL. Podawanie materiału siewnego następuje z centralnego pojemnika przy pomocy centralnego dozownika objętościowego. Wstępnie dawkowany materiał siewny transportowany jest pneumatycznie i umieszczany w odpowiednim rzędzie przez uderzeniową głowicę rozdzielającą. Prowadzenie materiału siewnego aż do redlicy odbywa się w dotychczasowy sposób bez dalszych zmian w budowie standardowego siewnika. Każdy rząd wysiewu posiada w górnej części redlicy dozownik do rozdzielania nasion ze strumienia wychodzącego z głowicy rozdzielającej. Nieuporządkowany, dozowany objętościowo strumień materiału siewnego jest tam przebierany i przekazywany pojedynczo do rurki spustowej i przy wyjściu z dozownika stanowi już uporządkowany strumień pojedynczych ziaren. Ta nowo opracowana technika siewu punktowego dla zbóż umożliwia bardzo wysokie częstotliwości przy rozdzielaniu, pozwalające uzyskiwać wydajność obecnych technologii siewu przy prędkościach roboczych od 10 do 12 km/h. Przy częstotliwości do 120 Hz, tzn. 120 ziaren/sek., nowy dozownik jest w stanie dozować w jednonasiennej jakości 240 ziaren/m2 przy prędkości 12 km/h w odstępach po 15 cm. Wysokie częstotliwości w połączeniu z dużymi prędkościami jazdy nie pozwalają na pewne osiąganie w polu poziomu współczynnika zmienności (VK) jak u kukurydzy i buraków cukrowych a więc od 20 % do 30 %. Jednak osiągane w praktyce przez nowy dozownik wartości VK, wynoszące od 40 % do 50 %, są bardzo zbliżone do wartości w klasycznych przyrządach do siewu punktowego. Nowe rozwiązanie wzbogaca technikę dotychczasowych siewników pneumatycznych o funkcję siewu punktowego, bez ograniczenia ich wydajności.
Prowadzenie głębokościowe z dopasowaniem do konturów pola drogą regulacji kół podporowych niezależne od wspomagania trakcji
LEMKEN GmbH & Co. KG, Alpen, Niemcy
hala 11, stoisko B43
Prowadzenie głębokościowe w kultywatorach realizowane jest dotychczas najczęściej przez specjalne koła (koła podporowe) osadzone na ramie narzędzia i podążający za nimi walec. Na płaskim terenie taka konstrukcja umożliwia utrzymanie stosunkowo niezmiennej głębokości – obciążenie kół podporowych pozostaje przy tym prawie bez zmian. Na terenach nierównych jednakże, w szczególności długie kultywatory pracują zbyt głęboko przy przejazdach przez wzniesienia i za płytko przy obniżeniach terenu. Stosowane zwykle systemy wspomagania trakcji, oddziaływujące wyłącznie na dyszel pociągowy kultywatora a nie na trzypunktowe ramię podnośnika, umożliwiają przy tym co prawda dobre dopasowanie do powierzchni terenu, jednak przenoszenie obciążenia na traktor nie jest równomierne. W wyróżnionym nowym systemie regulacji ma miejsce permanentny pomiar obciążenia kół podporowych, który stanowi podstawę do hydraulicznej regulacji pozycji walca: Spadek obciążenia podporowego powoduje podniesienie walca – kultywator zagłębia się do momentu osiągnięcia zadanej wartości obciążenia kół podporowych i na odwrót. Mimo takiej regulacji nie wpływa to prawie wcale na działanie wspomagania trakcji. Nowy system odciąża przede wszystkim operatora i służy zachowaniu niezmiennej jakości pracy.