| Autor: redakcja1

Rynek owoców (czerwiec 2013 r.)

W czerwcu 2013 r. średnie ceny jabłek na rynkach hurtowych były o 8% mniejsze niż w tym samym czasie roku poprzedniego, a ceny jabłek oferowane przez spółdzielnie ogrodnicze oraz skupowane przez zakłady przetwórcze obniżyły się odpowiednio o 2% i 49% - podają Bożena Nosecka i Irena Strojewska w 7 tegorocznym numerze Rynku Rolnego IERiGŻ-PIB.

Rynek owoców (czerwiec 2013 r.)
Niemniej jednak, bez zmian pozostały ceny jabłek skierowanych na eksport. Natomiast ceny gruszek na rynku hurtowym były ponad dwukrotnie większe niż w poprzednim roku. W hurcie można było nabyć drożej o 20% mandarynki i o 10% cytryny. Z kolei tańsze niż przed rokiem były truskawki i czereśnie o 24%, winogrona o 7%, a także banany o 7%, choć ceny pomarańczy pozostały bez zmian.

Śledź ceny jabłek i gruszek na Gospodarz.pl
 
Jak informują ekspertki Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w czerwcu 2013 roku w relacji miesięcznej na rynku hurtowym odnotowano wzrost cen jabłek o 6%, a w spółdzielniach ogrodniczych oraz przez przedsiębiorstwa eksportowe można było otrzymać odpowiednio o 10% i 9% więcej. Jednakże ceny jabłek przeznaczonych do przetworzenia pozostały niezmienne. W szóstym miesiącu roku odpowiednio droższe były:
+ 53% mandarynki,
+ 17% gruszki,
+ 11% cytryny,
+ 10% pomarańcze,
+ 4% winogrona.

Potaniały za to banany (-4%).


Sprawdź ceny owoców importowanych
 
Biorąc pod uwagę ceny owoców i ich przetworów w ujęciu rocznym, ich średnia cena detaliczna zwiększyła się o 4,5%, przy jednoczesnym wzroście cen napojów bezalkoholowych oraz żywności o 2%. W związku z tym, owoce pochodzące ze strefy umiarkowanej podrożały o 3,1%, owoce południowe o 6,9%, a przetwory owocowe z wyłączeniem owoców suszonych o 3,6% - zauważają Bożena Nosecka i Irena Strojewska z IERiGŻ.
 
W stosunku rocznym w ciągu pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku produkcja pitnych soków owocowych i owocowo-warzywnych wzrosła o 9% do poziomu 144,2 tysiąca ton. W tym czasie w największym stopniu wzrosła produkcja soków pitnych z jabłek, bo o 21% oraz z owoców cytrusowych – o 13%. Natomiast produkcja soków zagęszczonych zwiększyła się o 250%, owoców mrożonych o 30%, a owoców pasteryzowanych i kompotów o 2%. Z kolei spadek produkcji zaobserwowano w obrębie dżemów, których wytworzono o 12% mniej niż w roku wcześniejszym. Przy czym średnie ceny sprzedaży soku jabłkowego w maju bieżącego roku zwiększyły się o 5%.

Jeżeli rozchodzi się o eksport, to w kwietniu 2013 roku wysyłki owoców świeżych w relacji r/r były większe aż o 78%, a w przypadku przetworów owocowych wzrost ten wyniósł 29%. Na taki stan rzeczy największy wpływ miała o 88% większa sprzedaż jabłek.
 
Jak zauważają specjalistki z IERiGŻ w omawianym czasie 9% spadkowi uległ import owoców świeżych, przy czym wynikało to z obniżenia importu owoców cytrusowych o 15%, jabłek o 59%, arbuzów o 37% oraz winogron o 32%.


Tagi:
źródło: