Departament Rolnictwa Głównego Urzędu Statystycznego zaprezentował wynikowy szacunek produkcji głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2014 roku. Do oceny produkcji owoców z drzew, podobnie jak w latach poprzednich, włączono powierzchnię uprawy tego gatunku z ogrodów przydomowych oraz upraw poza sadami.
Zbiory owoców z drzew
W 2014 roku odnotowano kolejny rekord produkcji owoców z drzew. Zbiory zostały oszacowane na 3627 tys. ton, tj. o ok. 3% więcej od rekordowej produkcji ubiegłorocznej i o ponad 44% więcej od średnich zbiorów z lat 2006-2010.
Bardzo wysokie zbiory jabłek
Na osiągniecie tak wysokiej produkcji wpłynęły przede wszystkim tegoroczne rekordowe zbiory jabłek. Szacuje się, że produkcja jabłek w 2014 roku była o 3,7% wyższa od bardzo wysokiej ubiegłorocznej i aż o blisko 50% wyższa od średniej z lat 2006-2010. Zbiory jabłek w ostatnim sezonie ocenione zostały na ok. 3198 tys. ton.
O uzyskaniu rekordowej produkcji jabłek zadecydowało przede wszystkim wyjątkowo wysokie plonowanie większości odmian oraz wchodzenie w okres pełnego owocowania nowo założonych plantacji. Warunki pogodowe, szczególnie jesienią, sprzyjały bardzo dorastaniu owoców (niektóre owoce uległy nawet przerośnięciu). Tegoroczne plonowanie jabłoni na poszczególnych plantacjach było zdecydowanie wyższe od ubiegłorocznego, lecz plon biologiczny nie został całkowicie zebrany. Kłopoty ze zbytem jabłek, spowodowały zaniechanie zbioru części owoców.
W 2014 roku w niektórych sadach, zwłaszcza niechronionych, nasilił się problem chorób (szczególnie parcha) obniżając znacznie jakość owoców.
Zbiory gruszek
Zbiory gruszek w 2014 roku wyniosły około 74 tys. ton, tj. o 1,7% mniej niż w poprzednim sezonie wegetacji, lecz o ponad 27% więcej w porównaniu ze średnią z lat 2006–2010. Plonowanie tego gatunku w 2014 roku było wyższe od ubiegłorocznego, lecz ograniczeniu uległa powierzchnia uprawy. Podobnie jak w przypadku jabłek, warunki pogodowe, zwłaszcza jesienią, sprzyjały bardzo dorastaniu gruszek. Bardzo dobre plony dała odmiana Konferencja, lecz właśnie dla tej odmiany zanotowano szczególnie duży udział owoców przerośniętych.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/GUS, foto:
Gospodarz.pl/DK