Warunki agrometeorologiczne w uprawie rzepaku i rzepiku

Rozpoczęte w drugiej dekadzie sierpnia 2018 siewy rzepaku ozimego zakończono w pierwszej dekadzie września. Niedobór wilgoci w glebie stwarzał niesprzyjające warunki siewu, kiełkowania nasion i wschodów roślin. Ciepłe dni w październiku z opadami deszczu poprawiły stan plantacji i miały korzystny wpływ na rozwój roślin rzepaku.

Warunki agrometeorologiczne w uprawie rzepaku i rzepiku
Dodatnia temperatura powietrza w listopadzie podtrzymywała wegetację i stwarzała dobre warunki dla wzrostu i rozwoju roślin. Rośliny przed wejściem w stan zimowego spoczynku były dobrze wyrośnięte, rozkrzewione i zahartowane.
 
Zima nie spowodowaÅ‚a wiÄ™kszych strat w zasiewach rzepaku. Rzepak ozimy przezimowaÅ‚ lepiej niż w roku wczeÅ›niejszym. W sumie na obszarze caÅ‚ego kraju zaorano tylko 0,9% areaÅ‚u zasianego jesieniÄ…, a stan plantacji rzepaku ozimego który pozostawiono pod tegoroczne zbiory oceniano lepiej niż przed rokiem.
 
Wegetacja rzepaku wiosnÄ… przebiegaÅ‚a na ogóÅ‚ bez zakÅ‚óceÅ„, jednak ilość opadów w wielu regionach kraju byÅ‚a niedostateczna. Deficyt wody w kwietniu i w maju spowodowaÅ‚, że na wielu plantacjach roÅ›liny sÄ… wiotkie, sÅ‚abo rozgaÅ‚Ä™zione, a w górnej części pÄ™du niekiedy nie zawiÄ…zaÅ‚y Å‚uszczyn. Poziom zaolejenia nasion jest mniejszy niż rok temu. Ocenia siÄ™, że plony rzepaku, pomimo wiosennego deficytu opadów mogÄ… być minimalnie wiÄ™ksze od zeszÅ‚orocznych.
 
Ocenia się, że obszar uprawy rzepaku i rzepiku w tym roku obniżył się w odniesieniu do roku minionego o 3% i wynosi 0,8 mln ha. Zbiory rzepaku i rzepiku wstępnie przewiduje się na 2,3 mln t, a więc o 4% więcej od ubiegłorocznych, ale prognozuje się pogorszenie jakości.


Tagi:
źródło: