Indeks cen przetworów mlecznych FAO drugi raz z rzędu w górę

W ubiegłym miesiącu indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 173,8 punktu i nadal znajdywał się na najniższym poziomie od lipca 2010 roku Indeks ten był o niemal 18,4% mniejszy niż w tym samym okresie 2014 roku, kiedy to plasował się na poziomie 213 punktów i o 1,5% niższy niż w lutym 2015 r. Jest to już dwunasty spadek z rzędu w ujęciu miesięcznym, a ostatnio tak długa tendencja zniżkowa odnotowana była pod koniec lat ‘90 – zauważa FAMMU/FAPA.

Indeks cen przetworów mlecznych FAO drugi raz z rzędu w górę

Ponadto spadki cen cukru w skali światowej dodatkowo napędza osłabienie waluty brazylijskiej pod kątem amerykańskiego dolara o ponad 10% spadek w obrębie miesiąca. 3,1% zniżka cen olejów roślinnych do najniższego poziomu od września 2009 r. nastąpiła w wyniku spadku cen oleju palmowego i sojowego. Podczas gdy olej palmowy potaniał na skutek mniejszego zapotrzebowania importowego w skali globalnej, zniżki cen oleju sojowego są konsekwencją większych zbiorów soi w Ameryce Południowej w połączeniu z rosnącymi światowymi zapasami i spodziewanymi rekordowymi siewami w USA.

 

1,1% obniżka indeksu cen zbóż napędzany jest głównie przez spadek globalnych cen pszenicy, które są związane z obfitymi dostawami w tym sezonie i wysokim prawdopodobieństwem, że zapasy osiągną najwyższy poziom od ponad dekady. Malały również ceny kukurydzy i zbóż gruboziarnistych.

Za zniżkę indeksu cen mięsa o 1,8% częściowo odpowiedzialne były spadające kursy walut w odniesieniu do dolara amerykańskiego.
Głównymi produktami, które odnotowały obniżki cen były wieprzowina, drób, a także mięso owcze, podczas gdy ceny wołowiny były stabilne. Od osiągnięcia rekordowego wyniku w lipcu 2014 roku, indeks cen mięsa FAO regularnie notuje spadki. Ważnymi czynnikami wpływającymi na ten trend zniżkowy są mniejszy popyt importowy w Azji, gdzie wiele krajów zanotowało rekordowe poziomy produkcji mięsa oraz ograniczenie dostaw do Rosji, która wprowadziła embargo m.in. dla USA i Unii Europejskiej.

 

Indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka produktów spożywczych. To średnia indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów roślinnych oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004. Indeks cen przetworów mlecznych mierzony jest na podstawie cen masła, OMP, PMP oraz serów. Ostatnie zmiany jakie miały miejsce w technologii obliczania tego indeksu wykluczyły z niego ceny kazeiny z powodu braku wiarygodnych danych. Został rozszerzony natomiast zasięg geograficzny indeksu – przez dodanie nowych notowań cen masła, OMP i PMP.



Tagi:
źródło: