Z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w okresie od stycznia do końca czerwca 2013 roku wartość sprzedaży przetworów mlecznych na rynki zagraniczne wyniosła 765,4 mln euro. Oznacza to, że była o prawie 15% wyższa w relacji rocznej. W przeliczeniu na polskie złotówki eksport zwiększył się o ponad 11% do 3168,2 mln zł.
Ożywienie relacji handlowych w analizowanym okresie jest efektem zwiększenia o 60% dostaw artykułów mleczarskich na rynek rosyjski do 56,9 mln euro. Istotną pozycję w eksporcie zajmują także kraje Unii Europejskiej, z 74% udziałem w wartości wywozu. W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku sprzedaż na unijny rynek wzrosła o blisko 21% do 566,2 mln euro. Spadek wywozu odnotowano natomiast w przypadku Algierii (mleko w proszku) i Arabii Saudyjskiej (sery).
Biorąc pod uwagę strukturę towarową, przez cały czas utrzymują się wysokie dynamiki wzrostu eksportu serów i twarogów z Polski. W pierwszym półroczu bieżącego roku ich wywóz zwiększył się o ponad 17% wobec analogicznego okresu roku poprzedniego do 98,7 tys. ton. W wyniku wzrostu tych przetworów na rynku światowym, nastąpiło jeszcze intensywniejsze zwiększenie wartości – o 22% w relacji rocznej do 317,6 mln euro. Również i w tym przypadku Rosja została głównym rynkiem zbytu tych produktów. Wywieziono tam bowiem 12,8 tys. ton serów, tj. o 48% wiecej r/r o łącznej wartości 45 mln euro (wzrost o 57% r/r). Przypomnijmy, iż w ubiegłym roku kraj ten zajmował trzecią pozycję – za Czechami i Niemcami.
W analizowanym okresie wzrost nastąpił również w obrębie eksportu produktu, na który utrzymuje się ostatnio bardzo duży popyt w krajach rozwijających się – serwatki. Zwyżka wyniosła bowiem 17% do poziomu 115,9 tys. ton. Podobnie jak w przypadku serów, wysokie ceny na globalnym rynku wpłynęły na przyrost wartości eksportu o 25% w relacji rocznej do 67,6 mln euro.
W tym czasie obniżce uległ natomiast wolumen sprzedaży poza granice Polski mleka płynnego, mleka w proszku oraz maślanki i jogurtów.
Eksperci przewidują, iż utrzymujące się w lipcu i sierpniu bieżącego roku osłabienie złotego wpłynie w kolejnych miesiącach na dalsze dodatnie dynamiki zmian eksportu.