Indeks cen przetworów mlecznych FAO wyraźnie w górę w październiku

W minionym miesiącu indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 162 punktów i po raz drugi z rzędu po trwających od marca 2014 roku spadkach odnotował zwyżkę w ujęciu miesięcznym - zauważa FAMMU/FAPA.

Indeks cen przetworów mlecznych FAO wyraźnie w górę w październiku

Indeks cen olejów również w górę

6,2% zwyżka cen olejów roślinnych, które odbiły się po zniżce do najniższego poziomu od marca 2009 r. nastąpiła głównie w wyniku wzrostu cen oleju palmowego, co jest odzwierciedleniem obaw, że anomalia El Niño wpłynie negatywnie na przyszłoroczną produkcję w Południowowschodniej Azji, głównie w Indonezji. Poza tym w październiku zwiększały się też ceny oleju sojowego, co związane było z ograniczonym siewem soi w Brazylii w wyniku niesprzyjającej pogody. Notowania olejów roślinnych umocniła również ograniczona globalna dostępność oleju rzepakowego i słonecznikowego.

Indeks cen zbóż o prawie 12% poniżej ubiegłego roku

Indeks cen zbóż był wyższy o 1,7% w odniesieniu do poprzedniego miesiąca i wciąż był o 11,7% mniejszy niż przed rokiem. Wzrost nastąpił przede wszystkim na skutek umocnienia notowań pszenicy i kukurydzy. W stosunku do pszenicy wzrost nastąpił na skutek obaw o wpływ suchej pogody w niektórych krajach na pszenicę ozimą i pogarszających się prognozy produkcji w Australii. Umocnienie cen kukurydzy jest odzwierciedleniem spadkowej sprzedaży rolników w USA będącej głównym globalnym producentem i eksporterem kukurydzy. Ceny ryżu natomiast malały.

Indeks cen mięs bez zmian

Indeks cen mięs nie odnotował większych zmian w ujęciu miesięcznym. Praktycznie od marca 2015 roku wykazuje on niewielkie wahania. Od tego momentu zaobserwowano osiem miesięcy spadków cen drobiu, które nastąpiły w wyniku mniejszych kosztów pasz. Z kolei silny popyt w połączeniu z ograniczonymi dostawami napędzały zwyżki cen wołowiny. Ceny wieprzowiny były w tym czasie stabilne, większe wahania wykazywały ceny mięsa owczego, które odzwierciedlały zmiany sezonowe w podaży tego rodzaju mięsa. W październiku jedynie ceny mięsa owczego odnotowały większe zmiany, zwiększając swoją wartość o 8% na skutek ograniczonych dostępności eksportowych z Oceanii.

Jak przypomina FAMMU/FAPA, indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów roślinnych oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004. Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, OMP, PMP oraz serów. Ostatnie zmiany jakie miały miejsce w technologii obliczania tego indeksu wykluczyły z niego ceny kazeiny z powodu braku wiarygodnych danych. Został rozszerzony natomiast zasięg geograficzny indeksu – przez dodanie nowych notowań cen masła, OMP i PMP.



Tagi:
źródło: