Indeks ten był o ponad 2,1% niższy niż w czerwcu 2014 r., a zatem jest to czwarty spadek w ujęciu miesięcznym po odnotowanym najwyższym od dziesięciu miesięcy wyniku w marcu wynoszącym 213 punktów.
Zaobserwowane obniżki w największej mierze są wynikiem zmniejszenia się cen olejów roślinnych i zbóż z uwagi na korzystne perspektywy produkcyjne, a także produktów mleczarskich, podczas gdy ceny mięs i cukru rosły. Przeciętna wartość indeksu cen żywności FAO za 7 miesięcy 2014 roku jest o 2,25% mniejsza niż w analogicznym czasie rok wcześniej i wynosi 208,21 punktu.
Indeks cen przetworów mlecznych FAO w lipcu osiągnął granicę o 4,37% niższą w odniesieniu do jego poziomu z czerwca, wynosił 226,1 punktu, co było piątą z kolei zniżką po obserwowanych na początku roku wzrostach. Ceny maleją w związku ze zmniejszonym zapotrzebowaniem importowym przy zwiększonej podaży światowej artykułów mleczarskich. Poza tym na spadki wpływ mają prognozowane wysokie zwyżki w produkcji przetworów mlecznych w Oceanii na początku sezonu.
Ceny masła spadły z uwagi na zmniejszony popyt importowy z krajów muzułmańskich w związku z trwającym tam Ramadanem, a ceny pełnotłustego mleka w proszku spadają ze względu na ograniczenie importu z Chin będącego głównym światowym importerem PMP.
Malały również ceny serów w i OMP. Wartość indeksu cen produktów mleczarskich była w lipcu 2014 roku na poziomie o 7,23% mniejszym niż w tym samym okresie 2013 r. Średnia wartość indeksu cen przetworów mlecznych FAO za pierwsze siedem miesięcy 2014 roku osiągnęła granicę 252,07 punktu i była o ponad 7% większa niż w tym samym czasie minionego roku.
Czytaj dalej na następnej stronie...