Światowe ceny żywności nadal spadają

W minionym miesiącu, indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 203,9 punktu, i był o 1,72% mniejszy niż w tym samym okresie 2013 roku kiedy to znalazł się na poziomie 207,5 punktu – podaje FAMMU/FAPA.

Światowe ceny żywności nadal spadają
Pomimo obserwowanego w zeszłym miesiącu spadku cen cukru o 0,5%, na rynku nadal panuje niepokój, który wynika przede wszystkim z doniesień o możliwości mniejszej produkcji niż wcześniej zakładano na skutek anomalii pogodowej El Nino. Już teraz obecnie wskazania mniejszych niż zazwyczaj opadów monsunowych mogą świadczyć o zmniejszeniu się produkcji cukru w Indiach, które są po Brazylii drugim co do wielkości produkcji cukru krajem na świecie i największym konsumentem tego produktu.
 
Zniżka cen olejów roślinnych o 2,4% spowodowany był przez spadki cen oleju palmowego, sojowego i rzepakowego. Zmniejszenie się ceny oleju palmowego, który jest najbardziej powszechny w obrocie olejami jadalnymi, do najniższego od 9 miesięcy poziomu związany jest ze wzrostem produkcji w południowo-wschodniej Azji, umacnianiem się waluty tajlandzkiej oraz ograniczonym popytem importowym.
 
Ceny oleju sojowego malały na skutek prognoz o wysokim poziomie produkcji tego oleju w sezonie 2014/2015, a zniżka cen oleju rzepakowego i słonecznikowego związała głównie z poprawy globalnej dostępności i perspektywy rekordowych zbiorów w UE. Wzrost indeksu cen mięsa nastąpiła przede wszystkim w związku z umacniającymi się cenami wieprzowiny podczas gdy globalne dostawy zostały ograniczone w ostatnich miesiącach w wyniku wybuchu epidemii wirusa epidemicznej biegunki świń w USA. W minionym miesiącu drożało również mięso wołowe i owcze, a ceny drobiu były stabilne.
 
Ponad 5% zniżka indeksu cen zbóż jest w sporej mierze wynika ze spadku cen pszenicy i kukurydzy, które w obu przypadkach wyniosły 7%, a zmalały w reakcji na sprzyjające warunki do uprawy i dobre perspektywy dostaw w sezonie 2014/2015 oraz na zmniejszone niepokoje o zakłócenie dostaw z Ukrainy. Ceny ryżu z kolei minimalnie się zwiększyły względem maja, co jest odzwierciedleniem zawieszenia sprzedaży z zapasów publicznych w Tajlandii.
 
Indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów roślinnych oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004.
 
Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, OMP, PMP oraz serów. Ostatnie zmiany jakie miały miejsce w technologii obliczania tego indeksu wykluczyły z niego ceny kazeiny z powodu braku wiarygodnych danych. Natomiast został rozszerzony zasięg geograficzny indeksu – przez dodanie nowych notowań cen masła, OMP i PMP.


Tagi:
źródło: