Ceny żywności na świecie. Przetwory mleczne dalej drożeją

W minionym miesiącu indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 170,9 punktu, wzrastając w skali miesięcznej drugi raz z rzędu po lipcowej zniżce przerywającej notowany od lutego 2016 r. trend zwyżkowy.

Ceny żywności na świecie. Przetwory mleczne dalej drożeją
Indeks cen olejów
Zwiększenie się cen olejów roślinnych o 1,7%, nastąpiło na skutek wzrostu cen oleju palmowego, tj. najważniejszego produktu objętego indeksem z uwagi na mniejszą niż oczekiwano produkcję w Malezji i niewystarczające światowe zapasy. Dodatkowo wzrosty cen olejów roślinnych napędzane są przez wzrost popytu importowego w niektórych kluczowych krajach sprowadzających te artykuły, a głównie w Chinach, Indiach i państwach członkowskich Unii Europejskiej. W sierpniu zwyżkowały również światowe ceny oleju sojowego. Było to m.in. wynikiem ograniczonej globalnej podaży wysyłkowej. Z kolei wzrost cen oleju rzepakowego związany był z obawami mniejszymi perspektyw produkcyjnych w skali globalnej.

Indeks cen zbóż

Indeks cen zbóż zmalał o 1,9% w odniesieniu do poprzedniego miesiąca, co daje trzecią zniżka z rzędu. Był niższy niż przed rokiem o 8,9%. Taka sytuacja spowodowana jest w szczególności przez wysoki poziom dostaw światowych, które przekładają się na pokaźne dostawy wywozowe. Dynamicznie zmalały ceny kukurydzy, m.in. na skutek bardziej sprzyjających warunków pogodowych do produkcji w kluczowych regionach USA niż wcześniej zakładano. Ceny pszenicy również malały m.in. w wyniku wysokich zbiorów na półkuli północnej. Światowe ceny ryżu też zmniejszyły się w odniesieniu do ich poziomu z sierpnia. Wpływ na to miały ograniczony popyt w połączeniu z perspektywami dużej dostępności.
Indeks cen mięs
Indeks cen mięs był we wrześniu na poziomie zaledwie o 0,18% większym niż w sierpniu. Od stycznia 2016 roku, kiedy to wskaźnik ten osiągnął najniższy poziom od pięciu lat, odnotowano 12,6% wzrost. W okresie tym najbardziej dynamicznie zwiększały się ceny wieprzowiny, mięsa owczego i drobiu, w czasie gdy ceny wołowiny nie wykazywały większych zmian. Wzmocniony popyt światowy generowany przede wszystkim przez kraje Azjatyckie przyczynił się do zwyżek cen wieprzowiny i drobiu. Natomiast ograniczone dostawy światowe wpłynęły korzystnie na umocnienie notowań mięsa owczego. W tym samym czasie zwyżka produkcji wołowiny w USA zmniejszyła zapotrzebowanie importowe tego kraju przyczyniając się do ograniczenia wzrostu cen tej kategorii mięsa.


Tagi:
źródło: