Rynek przetworów mleczarskich na świecie

Na światowym rynku utrzymują się zniżkowe tendencje cen większości przetworów mleczarskich. Nadal podstawowym czynnikiem mającym wpływ na koniunkturę w branży jest brak równowagi popytowo-podażowej – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Rynek przetworów mleczarskich na świecie

Import artykułów mlecznych na rynku światowym

Chiny będące największym globalnym importerem artykułów mlecznych, zmniejszyły wolumen dokonywanych zakupów i w I kwartale bieżącego roku, a spadek ten sięgał 50% w odniesieniu do pełnego mleka w proszku (PMP), 46% dla masła, a także 10% w stosunku do serwatki w proszku. Mniej na rynku światowym kupuje również Rosja z uwagi na nałożone embargo oraz trudną sytuację gospodarczą. Dane za pierwsze dwa miesiące 2015 roku wskazują na ponad 60-procentową zniżkę importu serów, 46-procentową masła oraz 8-procentową odtłuszczonego mleka w proszku (OMP).

 

Na rynku masła sytuację ratowały Stany Zjednoczone i Meksyk, które w I kwartale bieżącego roku zaimportowały odpowiednio o 240% i 166% więcej tego produktu niż przed rokiem. Na rynku serów aktywne pozostają USA, Japonia i Korea Południowa, a OMP - Meksyk i kraje Azji Południowo-Wschodniej jak: Malezja, Tajlandia i Singapur.

Produkcja 
artykułów mlecznych na rynku światowym

Po stronie produkcji spadki notowane są w Unii Europejskiej, gdzie w marcu skup mleka był o 1,9%. mniejszy w relacji rocznej. W całym I kwartale wyniósł on 36012,1 tys. t, tj. był o 1,3% niższy niż w tym samym okresie przed rokiem. W Nowej Zelandii w marcu br. wyprodukowano o 0,9% mniej mleka w ujęciu rocznym, choć w dalszym ciągu dla pierwszych dziesięciu miesięcy tego sezonu (czerwiec 2014-marzec 2015) produkcja przekracza o 2,2% poziom zeszłoroczny.
 

Natomiast w Australii w kwietniu produkcja była o 2,9% większa w relacji rocznej, a w USA o 1,7% Niemniej jednak, amerykańskie ministerstwo rolnictwa (USDA) zmniejszyło prognozy wzrostu produkcji na cały 2015 rok z 1,9 proc. do 1,3 proc.
 

Jak zatem widać, w 2015 roku wyraźnie wyhamowują wzrostowe tendencje w produkcji. Choć obserwuje się ożywienie po stronie spożycia artykułów mleczarskich, nadal jednak przyrost po stronie popytu jest zbyt mały, żeby zrównoważyć nagromadzone nadwyżki produkcji.



Tagi:
źródło: