Dynamiczny spadek cen mleka i przetworów mlecznych (kwiecień 2015)

W minionym miesiącu indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 171 punktów i znajdywał się na najniższym poziomie od czerwca 2010 roku. Indeks ten był o 19,2% mniejszy niż w tym samym czasie 2014 roku, kiedy to plasował się w granicy 211,5 punktu i o 1,21% niższy niż w marcu 2015 r. - zauważają analitycy FAMMU/FAPA.

Dynamiczny spadek cen mleka i przetworów mlecznych (kwiecień 2015)

Spadek cen pszenicy przyczynił się do obniżki indeksu cen zbóż

1,3% zniżka indeksu cen zbóż głównie napędzany jest przez kontynuację obniżki globalnych cen pszenicy, które są związane z obfitymi dostawami w tym sezonie i wysokim prawdopodobieństwem, że zapasy osiągną najwyższy poziom od ponad dekady. Na malejące cen pszenicy wpływają również działania spekulacyjne i mniejszy popyt w oczekiwaniu na jeszcze niższe ceny. Ustabilizowały się ceny kukurydzy. Silniejszy popyt importowy równoważony jest przez perspektywy większych dostaw wysyłkowych.

Ceny mięsa w górę

Za pierwszą od ośmiu miesięcy zwyżkę indeksu cen mięsa o 1,7% odpowiedzialne były większe ceny wołowiny i mięsa owczego w Oceanii, gdzie przebudowa stada ogranicza wywóz. Ceny wieprzowiny również minimalnie się zwiększyły, a w odniesieniu do drobiu odnotowano spadki. Wzrost indeksu cen mięsa napędzany jest też przez wyższy popyt importowy z Chin, Japonii, USA i Wietnamu.

 

Indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów roślinnych oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004. Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, OMP, PMP oraz serów. Ostatnie zmiany jakie miały miejsce w technologii obliczania tego indeksu wykluczyły z niego ceny kazeiny z powodu braku wiarygodnych danych. Został rozszerzony natomiast zasięg geograficzny indeksu – przez dodanie nowych notowań cen masła, OMP i PMP.

  


Tagi:
źródło: