Wyniki badań wskazują, że przyczyną zmian w podejściu do narodowej włoskiej kuchni są względy zdrowotne. Prawie jedna czwarta (23%) Włochów deklaruje, że ograniczają ilość makaronu w diecie ze względu na zdrowie. W grupie konsumentów powyżej 55. roku życia odsetek ten wzrasta do 28%.
Choć spożycie makaronu w przeliczeniu na osobę jest we Włoszech nadal największe na świecie, popularność tej tradycyjnej bazy włoskich dań spada. Jak dowodzą badania, spożycie makaronu na osobę w tym kraju spadło: w 2016 r. wyniosło 15,2 kg, podczas gdy w 2011 r. sięgało 17,0 kg. Zmieniają się także upodobania smakowe konsumentów. W 2015 r. tylko 7% Włochów przyznawało, że jedli kiedykolwiek makaron bezglutenowy. 13% konsumentów jadło makaron organiczny, a 36% — pełnoziarnisty. W 2016 r. z makaronem bezglutenowym miał do czynienia już co trzeci Włoch (jadło go 33% badanych), przy czym 8% jadało go co najmniej raz w tygodniu. 63% badanych spożywało makaron organiczny — 21% raz w tygodniu lub częściej. Aż 75% ankietowanych jadło lub wykorzystywało makaron pełnoziarnisty, a 30% konsumentów robiło to co najmniej raz na siedem dni.
Choć Włosi odwracają się od tagliatelle, pappardelle i fettuccine, badania wskazują, że nadal pozostają oni jednym z trzech narodów spożywających najwięcej makaronu na świecie. W 2016 r. więcej zjedli go tylko Brazylijczycy (1 223 500 ton) i Rosjanie (1 184 900 ton).
Jodie Minotto, analityk globalnego rynku żywności i napojów w firmie Mintel, mówi - na sprzedaż makaronu wpływają negatywnie obawy związane ze szkodliwością zdrowotną spożywania węglowodanów. Widać to zwłaszcza we Włoszech, gdzie sprzedaż detaliczna tej grup produktów stale spada od 2009 r. Rosnąca popularność produktów białkowych i popularyzacja diet niskowęglowodanowych to dla producentów makaronu prawdziwe wyzwanie. Konsumenci zastępują go bowiem produktami uważanymi za zdrowsze lub bardziej pomocne w kontrolowaniu masy ciała. Na postrzeganie makaronu przez konsumentów pozytywnie wpłynie więc opracowywanie nowych produktów, skoncentrowanych na zdrowym żywieniu i wpisujących się w rosnące zainteresowanie żywnością bezglutenową.
Czytaj dalej na następnej stronie...