Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Pługi obracalne lekkie AGRO -MASZ
2016-05-11 -
Rozrzutnik obornika EUROMILK BUFFALO RX HD
2020-06-26 -
ROZSIEWACZ MX
2014-11-07
UE: Ceny mrożonych owoców
Popyt na mrożone owoce w Unii Europejskiej jest zróżnicowany w zależności od kategorii mrożonek. Rynek truskawek, jest w miarę stabilny. Ceny mrożonek z tych owoców od początku tego sezonu, charakteryzowały się niewielkimi zmianami. Według Foodnews, średnia cena truskawek polskich niekalibrowanych w pierwszej połowie marca br. kształtowała się na poziomie 1,10 euro/kg wobec 1,07 euro/kg w październiku 2014 r, choć o 15 proc. niższym niż rok wcześniej.
Ceny mrożonych wiśni
Jeśli chodzi o mrożone wiśnie, w pierwszych tygodniach 2015 r. ceny notowały systematyczne zwiększały. Jak wynika z notowań Foodnews w pierwszej połowie marca 2015 roku przeciętna cena mrożonych wiśni z Polski kształtowała się na poziomie 1 euro/kg w stosunku do 0,80 euro/kg średnio w pierwszym tygodniu stycznia. Była to cena także o 5 proc. wyższa niż przed rokiem. Zwyżka cen prawdopodobnie wynika z malejących zapasów na rynku UE.
Jak wskazują analitycy Banku BGŻ, zapotrzebowanie na mrożone wiśnie na rynku Unii jest dość niskie. Do tego negatywnym czynnikiem dla rynku jest rosyjskie embargo. Biorąc jednak pod uwagę europejski handel mrożonymi wiśniami, nastąpiły pewne zmiany w jego kierunkach. Rosja mogła dość sporo zwiększyć zakup mrożonych wiśni z Serbii, co przełożyło się na ich mniejszy import do UE. Jak wynika z danych Eurostatu, dostawy tych przetworów z Serbii do krajów UE-28 w sumie w 2014 r. zmalały o 8 proc. w skali roku wynosząc 27 tys. t. Całkowity wywóz polskich mrożonych wiśni, między innymi ze względu na ograniczenia handlowe, w 2014 roku obniżył się o 4,4 proc. do 61 tys. t.
Ceny mrożonych malin
Wysoki popyt notowany jest z kolei na rynku mrożonych malin. Ceny tych produktów rosną zarówno w Polsce jak też w Serbii. Jak wynika z danych Foodnews cena malin polskich (Polana cl l IQF) od października 2014 r. do marca 2015 r. zwiększyła się o 20 proc. do 2,05 euro/kg. W tym samym czasie rok temu ceny malin serbskich wzrosły o 14-18 proc. Wprawdzie ceny tych produktów pozostawały o 2 proc. mniejsze niż w analogicznym okresie przed rokiem, jednak były o 52 proc. wyższe niż dwa lata wcześniej. Foodnews w swoich analizach wskazuje także na niskie zapasy mrożonych malin na rynku serbskim, co może być jedną z głównych przyczyn wzrostu cen w Europie.
Poza tym, podobnie jak w odniesieniu do wiśni, większy popyt na serbskie mrożone maliny w tym sezonie zgłasza Rosja. Według danych GITS w 2014 roku Rosja sprowadziła z Serbii 1,9 tys. t mrożonych malin (HS081120) co oznacza zwyżkę o 82 proc. w skali roku, przy 36 proc. obniżce przywozu z Polski. Analizując również niski wzrost produkcji malin w Polsce w 2014 r. można oczekiwać, że krajowe zapasy zostały odbudowane w nieznacznym stopniu w porównaniu do sezonu poprzedniego. Zdaniem ekspertów Banku BGŻ, można zatem spodziewać się, że przy utrzymaniu się wysokiego popytu do końca sezonu 2014/2015, ceny malin będą dalej pod presją zwyżkową.