Resort rolnictwa na temat rozbieżności w powierzchni PEG

W odpowiedzi na wniosek samorządu rolniczego dotyczący wprowadzanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zmian powierzchni maksymalnego kwalifikowalnego obszaru, tzw. powierzchni PEG (obecnie maksymalnego obszaru kwalifikowalnego - MKO), resort rolnictwa poinformował, iż zwrócił się do ARiMR z prośbą o przekazanie szczegółowych wyjaśnień.

Resort rolnictwa na temat rozbieżności w powierzchni PEG

Ad. 4) informacje pozyskane z państwowego rejestru ewidencji gruntów i budynków (egib) – informacja z rejestru egib o zakończonym procesie scalenia gruntów skutkuje zmianą wartości MKO dla wszystkich działek w obrębie.
 
Rysunek 6. Zmiany granic ewidencyjnych
 
Resort informuje, że uznać zatem należy, iż system LPIS w Polsce funkcjonuje zgodnie z przepisami prawa wspólnotowego oraz krajowego, co potwierdza coroczny test kontroli jakości tego system – Raport QA_LPIS – Ocena jakości systemu identyfikacji działek rolnych wykonana dla Polski, w którym Polska od wielu lat osiąga jedną z największych zgodności danych referencyjnych.
 
Odnosząc się do propozycji samorządu rolniczego dotyczącej zmiany procedury odnośnie ustalania powierzchni PEG wyjaśniono, że z informacji uzyskanych od ARiMR wynika, że w ARiMR wdrożony został system oraz pozyskane zostały narzędzia umożliwiające wykonywanie na bieżąco aktualizacji danych referencyjnych LPIS przez wykwalifikowanych i przeszkolonych pracowników ARiMR. Działania te umożliwiają wyjaśnianie rozbieżności i aktualizację danych w LPIS jeszcze przed wydaniem decyzji w sprawie przyznania płatności. A zatem ustalenie maksymalnej powierzchni kwalifikowalnej do płatności (MKO) następuje bezpośrednio w biurze powiatowym ARiMR i jest wykonywane na podstawie wszystkich dostępnych materiałów, tj. ortofotomapy, wyników kontroli na miej scu, deklaracji i wyjaśnień składanych przez rolników. Dzięki wdrożonemu w ARiMR systemowi bieżącej aktualizacji powierzchni referencyjnych, stworzono możliwość ustalania powierzchni przez pracowników biur powiatowych w trakcie wizyty rolnika lub po jego uprzednim wezwaniu.
 
Wyraźnie podkreślono, iż wszelkie procedury w przedmiotowym zakresie zostały poddane procesowi akredytacji przez służby Komisji Europejskiej, a ich jakość potwierdza coroczny proces certyfikacji przeprowadzany przez Ministerstwo Finansów. Również audyty i kontrole przeprowadzane corocznie przez służby Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Trybunału Obrachunkowego od roku 2009 nie stwierdziły nieprawidłowości w tym obszarze. Mając na uwadze powyższe wyjaśnienia podkreślono, że prowadzone przez ARiMR działania wynikają z zaleceń Komisji Europejskiej i są dokonywane w oparciu o wyżej wskazane przepisy obowiązującego prawa.


Tagi:
źródło: