O tych datach muszą pamiętać beneficjenci działań PROW 2014-2020
Dobiega końca wydłużony czas na realizację działań z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Dobiega końca wydłużony czas na realizację działań z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Plantatorzy chmielu, którzy podpisali umowy na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem na betonowe lub kompozytowe, mają więcej czasu na realizację tych inwestycji.
Jako państwo członkowskie Unii Europejskiej od 2025 r. jesteśmy zobowiązani do stosowania normy GAEC 2, czyli do ochrony torfowisk i obszarów podmokłych. Przypominamy, że gospodarstwa o wielkości do 10 ha użytków rolnych (czyli 73 proc. gospodarstw kraju) nie podlegają kontroli i sankcjom związanym z realizacji warunkowości.
Ścierniska płoną przede wszystkim późnym latem i jesienią, natomiast wiosną rośnie zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Szkody dla ekosystemów pól, łąk i pastwisk są oczywiste i ogromne. Należy wiedzieć, że ten proceder jest niezgodny z prawem i grożą za niego surowe sankcje karne a także odebranie części lub całości dopłat.
„Kupując podróbki, tracisz wiele razy” – ruszyła siódma odsłona kampanii przeciw nielegalnym, w tym podrobionym środkom ochrony roślin.
Władze polskie od samego początku stwierdzenia ogniska pryszczycy w Niemczech, pozostają w stałych kontaktach z władzami i służbami niemieckimi oraz z Komisją Europejską.
Zgodnie z przepisami ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku uprawnieni odbiorcy, w tym producenci rolni, którzy w okresie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. korzystali z ceny maksymalnej energii elektrycznej wynoszącej 693 zł/MWh, są zobowiązani do...
Zachęcamy wszystkich producentów rolnych do prowadzenia produkcji rolnej w systemie integrowanej produkcji roślin (IP). Producentom zainteresowanym uzyskaniem certyfikatu integrowanej produkcji roślin przypominamy o konieczności terminowego zgłoszenia się do podmiotu certyfikującego.
Informujemy, że w powiatach, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i 5°C, zgodnie z obecnie obwiązującymi przepisami można od 1 lutego stosować nawozy zawierające azot. Wykaz powiatów jest publikowany na stronie internetowej IMGW-PIB.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1130; dalej upzp), kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy, w tym uchwalanie gminnych aktów planowania przestrzennego, z wyjątkiem morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej oraz terenów zamkniętych...
Rolnicy, którzy chcą otrzymać płatności dobrostanowe za 2024 rok, powinni pamiętać o konieczności udziału w szkoleniu dotyczącym metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej. Czas mija 14 marca 2025 roku, a zaświadczenie o ukończeniu takiego kursu należy złożyć w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 21 marca 2025 r.
W ustawie o ochronie przyrody, która zgodnie z ustawą o działach administracji rządowej znajduje się w kompetencjach Ministra Klimatu i Środowiska, zapewniono regulacje pozwalające na finasowanie mechanizmów prewencyjnych chroniących gospodarstwa przed szkodami od zwierząt chronionych. Zgodnie z art. 126 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody, poszkodowani mogą współdziałać z...
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski wystąpił do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloska z prośbą o kontynuację programu NFOŚiGW dotyczącego usuwania folii rolniczych oraz rozszerzenie zakresu programu NFOŚiGW dotyczącego usuwania wyrobów zawierających azbest o wsparcie na wymianę pokryć dachowych z azbestu.