MRiRW: Należy zwiększyć ochronę celną unijnego rynku zbóż

Pod koniec września ubiegłego roku Komisja Europejska przekazała stronie polskiej Wniosek Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wprowadzenia w odniesieniu do Ukrainy tymczasowych autonomicznych środków handlowych uzupełniających koncesje handlowe dostępne na mocy układu o stowarzyszeniu. Ministerstwo Rozwoju zostało wyznaczone jako instytucja wiodąca w zakresie przygotowania Stanowiska Rządu dotyczącego tej kwestii.

MRiRW: Należy zwiększyć ochronę celną unijnego rynku zbóż
W dniu 13 marca 2017 r. głosowanie nad projektem rozporządzenia odbyło się w Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich PE. W wyniku głosowania zaakceptowane zostały poprawki wniesione przez Pana Czesława Siekierskiego, Posła PE, polegające na usunięciu zbóż i produktów zbożowych oraz przecieru pomidorowego z jednostronnych preferencji dla Ukrainy. Następnie 21 marca 2017 r. sprawa była omawiana przez Komisję Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego (wiodąca w kwestii omawianego projektu rozporządzenia), a głosowanie na tym forum planowane jest w terminie 3-4 maja br. Głosowanie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w sprawie dodatkowych kontyngentów dla Ukrainy odbędzie się najprawdopodobniej w czerwcu br.
 
W przypadku zbóż od dłuższego czasu w UE obowiązują zerowe stawki celne w przywozie poza kontyngentami: pszenicy durum, żyta oraz określonych asortymentów pszenicy zwyczajnej, kukurydzy i sorga, zgodnie z Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 120612014 z 7 listopada 2014 r. Wynika to z faktu, że stosowane są cła zmienne dla niektórych zbóż uzależnione od poziomu ceny interwencyjnej ziarna w UE i ceny przywozu CIF określanej biorąc pod uwagę notowania na giełdach towarowych USA. Taki system ustanawiania należności celnych dla zbóż nie gwarantuje ochrony przed jego nadmiernym importem do UE, w szczególności z krajów położonych w regionie basenu Morza Czarnego.
 
W związku z powyższym, w opinii MRiRW należy dokonać aktualizacji metody kalkulacji należności celnych na rynku zbóż. Dlatego też resort rolnictwa zabiega na forum Unii Europejskiej o podjęcie działań mających na celu zwiększenie ochrony celnej unijnego rynku zbóż. Ponadto, MRiRW wielokrotnie na forum UE wypowiadało się negatywnie w sprawie liberalizacji importu zboża z Ukrainy, prezentując stanowisko, że kontyngenty te zakłócają rynek wewnętrzny.
 
Kwestia zwiększenia ochrony celnej unijnego rynku zbóż była również z inicjatywy Polski przedmiotem dyskusji w ramach spotkań państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii. Jednocześnie biorąc pod uwagę, że podniesienie ceny interwencyjnej wpłynęłoby nie tylko na poprawę warunków gospodarowania producentów zbóż w UE, ale również na zwiększenie stawek celnych, MRiRW wnioskuje również o podniesienie tej ceny do poziomu zbliżonego do kosztów produkcji.


Tagi:
źródło: