Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej na temat budowy zbiorników retencyjnych

Gospodarowanie wodami obejmuje szereg działań zmierzających do wykorzystania kształtowania zasobów wodnych oraz zaspokajania potrzeb społecznych i gospodarczych pojedynczych użytkowników, społeczności oraz całego kraju. Zasoby wód powierzchniowych i podziemnych zaliczone zostały do strategicznych zasobów naturalnych kraju.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej na temat budowy zbiorników retencyjnych
Wskazany, że w październiku 2017 r. została wykonana metodyka opracowania planu przeciwdziałania skutkom suszy. W metodyce zaproponowano szereg działań, których celem jest przeciwdziałanie i łagodzenie skutków suszy. Są to m.in.:
  • Kreowanie Å›wiadomoÅ›ci rolników w zakresie możliwoÅ›ci tworzenia retencji na obszarach rolnych oraz propagowanie dziaÅ‚aÅ„ zmniejszajÄ…cych straty w rolnictwie podczas suszy. DziaÅ‚anie polega na propagowaniu dziaÅ‚aÅ„ wspierajÄ…cych zwiÄ™kszanie retencji na obszarach rolniczych
  • Opracowanie i wdrażanie programów edukacyjnych dla spoÅ‚eczeÅ„stwa o przyczynach wystÄ™powania suszy, sposobach jej identyfikowania, skutkach i sposobach zapobiegania im. DziaÅ‚anie obejmuje programy edukacyjne i kampanie skierowane do różnych grup spoÅ‚ecznych, w podziale na wiek, miejsce zamieszkania oraz potrzeby różnych użytkowników wód.
  • Wypracowanie metod wsparcia rzeczowego i finansowego dla poszkodowanych skutkami suszy. DziaÅ‚anie ma na celu stworzenie skutecznych metod wsparcia (rzeczowego i finansowego) dla poszkodowanych skutkami suszy oraz opracowanie systemu szacowania strat. Obejmuje ono dziaÅ‚ania doradczo-informacyjne dla poszkodowanych oraz jednostek udzielajÄ…cych wsparcia poszkodowanym.
  • Opracowanie reguÅ‚ sterowania urzÄ…dzeniami wodnymi retencjonujÄ…cymi wodÄ™ w sposób umożliwiajÄ…cy wykorzystanie tych zasobów w okresie suszy. Celem dziaÅ‚ania jest stworzenie jasnych wytycznych dla sterowania urzÄ…dzeniami wodnymi retencjonujÄ…cymi wodÄ™ w sposób umożliwiajÄ…cy skuteczne zarzÄ…dzanie tymi zasobami wodnymi, nie tylko w okresie wezbraÅ„ ale także w okresie suszy, z uwzglÄ™dnieniem priorytetyzacji użytkowników na danym obszarze.
  • Opracowanie wytycznych do racjonalnego zużycia wody w rolnictwie. DziaÅ‚anie ma na celu  racjonalizacjÄ™ zużycia wody w rolnictwie, tj. zużycie, które caÅ‚kowicie zaspokaja potrzeby bez zbÄ™dnych strat. Do takich dziaÅ‚aÅ„ należą przede wszystkim: oszczÄ™dne gospodarowanie wodÄ… (ograniczenie parowania, stosowanie sprawniejszych urzÄ…dzeÅ„ wodociÄ…gowych I systemów przesyÅ‚u wody), lepsze zarzÄ…dzanie zapotrzebowaniem na wodÄ™ oraz sprawny i wiarygodny system monitoringu.
  • ZwiÄ™kszenie retencji na obszarach rolniczych. DziaÅ‚anie polega na spowolnieniu lub zatrzymaniu odpÅ‚ywu z maÅ‚ych zlewni na obszarach użytkowanych rolniczo. DziaÅ‚anie obejmuje zabiegi agrotechniczne, które poprawiajÄ… strukturÄ™ gleby i zmniejszajÄ… parowanie, stosowanie odpowiedniego nawożenia roÅ›lin oraz stosowanie bezorkowego systemu uprawy. Dodatkowo, dziaÅ‚anie to obejmuje także usÅ‚ugi ekosystemów na terenach użytkowanych rolniczo, głównie tworzenie zadrzewieÅ„ Å›ródpolnych poprawiajÄ…cych retencyjność na obszarach rolniczych.
  • Realizacja dziaÅ‚aÅ„ inwestycyjnych w zakresie ksztaÅ‚towania/zwiÄ™kszania sztucznej retencji. Jako retencjÄ™ sztucznÄ… należy rozumieć: sztuczne zbiorniki wodne oraz stawy rybne. Retencja sztuczna zakÅ‚ada możliwość retencji sterowanej, która umożliwia kontrolÄ™ obiegu wody. DziaÅ‚anie to polega na zwiÄ™kszeniu retencji sztucznej na obszarach, na których nie jest możliwe zastosowanie dziaÅ‚aÅ„ korzystniejszych z punktu widzenia Å›rodowiskowego. Obejmuje ono dziaÅ‚ania techniczne zwiÄ…zane z budowÄ… obiektów hydrotechnicznych zwiÄ™kszajÄ…cych i ksztaÅ‚tujÄ…cych sztucznÄ… retencjÄ™.
  • Budowa lub rozbudowa systemów melioracyjnych nawadniajÄ…cych lub nawadniajÄ…co-odwadniajÄ…cych oraz przebudowa systemów odwadniajÄ…cych na nawadniajÄ…co-odwadniajÄ…ce. DziaÅ‚anie ma na celu przeksztaÅ‚cenie istniejÄ…cych systemów melioracyjnych, które peÅ‚niÄ… tylko funkcje odwadniajÄ…cÄ… na takie systemy, które bÄ™dÄ… wspierać dziaÅ‚ania bieżące w sytuacji wystÄ…pienia suszy rolniczej.
  • Wykorzystanie zasobów wód podziemnych dla zabezpieczenia wody do spożycia w rejonach o ograniczonych zasobach wód powierzchniowych z ujęć istniejÄ…cych. DziaÅ‚anie ma na celu wykorzystanie alternatywnych ujęć dla zabezpieczenia wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z wykorzystaniem wód podziemnych. DziaÅ‚anie dedykowane jest regionom ze znacznym spÅ‚ywem wód powierzchniowych, które w sytuacji wystÄ…pienia suszy nie bÄ™dÄ… posiadaÅ‚y wystarczajÄ…cych zasobów do zaspokojenia tego celu.
Czytaj dalej na nastepnej stronie...


Tagi:
źródło: