Warunki posadowienia zbiornika:
-
płaska, wypoziomowana, równa i stabilna powierzchnia wykonana z niepalnego materiału;
-
podstawa szersza i dłuższa co najmniej o 30 cm od samego urządzenia;
-
grubość podstawy co najmniej 5 cm;
-
brak konieczności ustalania stref zagrożenia wybuchem dla zbiorników przeznaczonych do magazynowania i wewnętrznej dystrybucji oleju napędowego;
-
przedostawanie się czynników roboczych do otoczenia podczas napełniania (...) zbiorników powinno być ograniczone do bezpiecznego minimum – połączenie cysterny ze zbiornikiem w czasie napełniania powinno być szczelne.
Zbiornik takie należy zarejestrować w lokalnej jednostce Urzędu Dozoru Technicznego. Koszt rejestracji to 116 zł za godzinę pracy inspektora UDT- zazwyczaj trwa to kilka godzin. Kontrola zewnętrzna dokonywana jest zazwyczaj w ruchu, raz na 2 lata.
Â
Przy zgłaszaniu urządzenia do UDT należy posiadać: poświadczenie wytwórcy zbiornika – dokument poświadczający, że zbiornik ten został wykonany i zbadany zgodnie z dokumentacją techniczną oraz warunkami określonymi w uprawnieniu do wytwarzania, opis działania zbiornika wraz z danymi dotyczącymi osprzętu i źródeł zasilania, schemat połączeń ze współpracującymi urządzeniami, plan usytuowania zbiornika z uwzględnieniem rozmieszczenia sąsiadujących obiektów budowlanych i urządzeń oraz instrukcję eksploatacji zbiornika
Â
Mniejszych zbiorników nie trzeba rejestrować?
Â
Informacja taka pojawiają się być może z funkcjonowaniem także rozporządzenie ministra gospodarki z 27 listopada 2014 roku, które zakłada, że zbiorniki do 2500 l włącznie nie podlegają kontrolom i rewizjom (objęte są uproszczoną formą dozoru), zaś zbiorniki powyżej 2500 l podlegają co dwa lata rewizji zewnętrznej. Dla urządzenia objętego formą dozoru technicznego uproszczonego nie wydaje się decyzji zezwalającej na jego eksploatację.
Czytaj dalej na następnej stronie...