Brexit – wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE

Ważne informacje dla podmiotów dotyczące konsekwencji wystąpienia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej bez podpisania porozumienia tzw. „brexit bez umowy”.

Brexit – wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE
Jeżeli nie zostanie wypracowane inne rozwiązanie najprawdopodobniej Wielka Brytania będzie członkiem Unii Europejskiej do dnia 31 października 2019 r.
 
W efekcie od dnia 1 listopada 2019 r. Wielka Brytania przestanie być państwem unijnym ze wszystkimi tego konsekwencjami – całe unijne prawo pierwotne i wtórne przestaje obowiązywać w odniesieniu do Wielkiej Brytanii.
 
Zasady wymiany handlowej z Wielką Brytanią będą wówczas takie jak z innymi krajami spoza Unii Europejskiej bez okresu przejściowego.
 
Oznacza to, że Wielka Brytania od dnia 1 listopada 2019 r. będzie traktowana jak państwo trzecie.
 
Aktualne informacje dotyczące brexitu można znaleźć na stronach internetowych:
  • https://www.gov.pl/web/dyplomacja/brexit-aktualnosci
  • https://londyn.msz.gov.pl/pl/brexit/
     
IMPORT żywności pochodzenia niezwierzęcego z Wielkiej Brytanii do Polski:
 
Żywność pochodzenia roślinnego i część produktów złożonych oraz materiały i wyroby przeznaczone do kontraktu z żywnością przywożone z Wielkiej Brytanii i poddawane odprawie celnej w Polsce będą podlegały granicznej kontroli sanitarnej przeprowadzanej przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej na zasadach określonych w art. 78-84 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2019 r. poz. 1252) oraz art. 15-24 rozporządzenia (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt (Dz. Urz. UE L 191 z 30.04.2004, str. 1; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 45, str. 200).
 
Obowiązkową kontrolą graniczną objęte są towary określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2011 r. w sprawie wykazu towarów, które podlegają granicznej kontroli sanitarnej (Dz. U. Nr 272, poz. 1612). Wykaz ten obejmuje żywność pochodzenia niezwierzęcego oraz materiały lub wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością.
 
Graniczna kontrola sanitarna nie obejmuje towaru znajdującego się legalnie w obrocie unijnym, który jest przywożony do Polski w ramach wspólnego rynku na zasadach swobodnego przepływu towarów i wzajemnego uznawania (tzn. gdy jest to towar, który został celnie odprawiony w innym kraju UE).
 
Także inne produkty niż wymienione w ww. rozporządzeniu Ministra Zdrowia mogą podlegać granicznej kontroli sanitarnej w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia, że towar nie spełnia wymagań zdrowotnych. O takich przypadkach organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej są informowane przez organy celne).
 
Graniczna kontrola sanitarna nie dotyczy towarów w ilościach wskazujących na ich niehandlowy charakter, w tym w celu wykonania badań, doświadczeń, w celach reklamy, co wynika z art. 79 ust. 5 ww. ustawy. Graniczna kontrola sanitarna nie dotyczy żywności pochodzenia niezwierzęcego przywożonej na użytek własny.
 
Zgodnie z art. 16 ww. rozporządzenia (WE) nr 882/2004 kontrole urzędowe obejmują m.in. kontrolę dokumentacji, wyrywkową kontrolę identyfikacyjną oraz w stosownych przypadkach kontrolę bezpośrednią, w tym pobieranie próbek do badań laboratoryjnych. Kontrole bezpośrednie są przeprowadzane z częstotliwością zależną od oceny zagrożenia
z uwzględnieniem:
  • zagrożenia związanego z różnymi rodzajami żywności;
  • historii zgodności z wymaganiami państwa trzeciego dotyczącymi danego produktu
    i zakładu pochodzenia oraz podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo żywnościowe dokonującego przywozu lub wywozu produktu;
  • kontroli, które przeprowadził podmiot prowadzący przedsiębiorstwo żywnościowe dokonujący przywozu;
  • gwarancji, jakich udzielił właściwy organ państwa trzeciego pochodzenia.
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: