Ceny żywca
Z danych zebranych przez Zintegrowany System Rolniczej Informacji MRiRW wynika, że w okresie od 29 września do 5 października 2014 roku przeciętna cena skupu żywca wieprzowego wyniosła 4,59 zł/kg, co oznacza, że była o 1% niższa wobec poprzedniego miesiąca. Spadła także w porównaniu z ubiegłym miesiącem o 10% oraz o 20% w relacji rocznej.
W analizowanym okresie obniżyła się również w ujęciu tygodniowym – o 3%, średnia cena zakupu świń rzeźnych w Unii Europejskiej. Natomiast w relacji miesięcznej spadła o 10%, a rocznej – aż o 19,5%. Krajowa cena wyrażona w walucie unijnej uległa obniżeniu do 146,01 euro/100 kg. Oznacza to, że przewyższyła przeciętne notowania cen w Danii, Holandii, Belgii, Luksemburgu i we Francji, ale była zarazem niższa niż w pozostałych państwach członkowskich.
W tym samym czasie żywiec wołowy potaniał o 1% t/t i m/m oraz o 3% wobec roku poprzedniego i ukształtował się na poziomie 5,73 zł/kg.
Ceny mięsa
Na przełomie września i października za kurczęta brojlery w skupie płacono średnio 3,67 zł/kg wobec 3,68 zł/kg tydzień wcześniej. Jednocześnie ceny kurcząt były o 3% niższe w relacji miesiąc do miesiąca i o 3% niższe niż rok wcześniej.
Z kolei za indyki w zakładach drobiarskich można było otrzymać 5,92 zł/kg, tj o 3 gr/kg więcej w ujęciu tygodniowym oraz o 1% więcej – w relacji miesięcznej. Jednak w stosunku do roku ubiegłego ceny indyków spadły o 6%.
Ceny zbytu mięsa
Na przełomie września i października ceny półtuszy wieprzowych oscylowały na poziomie 6,66 zł/kg, tj. o 3% niższym niż w poprzednim tygodniu oraz o 9% niższym wobec miesiąca ubiegłego. Notowania półtusz spadły także w relacji rocznej – o 17,5%.
Z kolei kompensowane ćwierćtusze wołowe potaniały o 2% r/r, o 3% m/m/ i o 4% w relacji rocznej do poziomu 11,75 zł/kg.
W omawianym tygodniu tuszki kurcząt zbywano średnio po 5,44 zł/kg, tj. o 1% taniej t/t i o 3% taniej m/m, ale jednocześnie drożej o 2% r/r. Średnia cena tuszek indyków wyniosła w tym czasie 8,83 zł/kg, co oznacza, że była o 3 gr/kg niższa niż przed tygodniem, ale o 3 gr/kg wyższa wobec ubiegłego miesiąca.