Sytuacja na rynku wieprzowiny i wołowiny (Q1 2013 r.)

I kwartał 2013 r. na rynku trzody chlewnej rozpoczął się od typowych dla tego okresu spadków cen – informuje Bank BGŻ.

Sytuacja na rynku wieprzowiny i wołowiny (Q1 2013 r.)
W lutym ceny w kraju, w wyniku mniejszej liczby ubojów nieznacznie wzrosły. Jednak była to tylko krótkotrwała poprawa. W efekcie przeciętna cena w I kwartale 2013 r. ukształtowała się na poziomie 5,22 zł/kg, była zatem 8% niższa niż w poprzednim kwartale i o 0,4% mniejsza wobec w tego samego okresu w zeszłym roku.
 
Ceny wołowiny, po krótkim okresie wzrostów na początku 2013 r., w następstwie wybuchu afery z koniną, od lutego zaczęły spadać. Jednakże obniżki nie były tak głębokie jak początkowo oczekiwano, gdyż spadek wyniósł łącznie o 7% w obrębie sześciu tygodni. W efekcie średnia cena w I kwartale 2013 r. ukształtowała się na poziomie 6,52 zł/kg i była o 2% mniejsza niż w analizowanym okresie rok temu.
 
Na rynku trzody chlewnej w I kw. 2013 r. można było zauważyć kontynuację trudnego dla producentów czasu. Po okresie rekordowo wysokich cen mięsa wieprzowego w 2012 r. i przy stosunkowo niesprzyjających uwarunkowaniach gospodarczych na początku 2013 r. odnotowano znaczne spadki cen skupu trzody.
 
Według danych MRiRW ceny skupu w I kw. 2013 roku były o 8% mniejsze niż rok wcześniej. Obniżki cen trzody były również obserwowane w kwietniu i maju, kiedy oscylowały na poziomie 5,17 zł/kg w tygodniu 20-26.05.2013. prawdopodobnie na taki stan rzeczy największy wpływ miała pogoda w UE. Niskie temperatury spowodowały przesunięcie rozpoczęcia sezonu grillowego, co spowolniło sezonowy wzrost. Tak niski poziom cen trzody i utrzymujący się wysoki pułap cen pasz - 1283 zł/tonę w I kw. 2013, przełożyły się na niską opłacalność produkcji trzody w I kw. 2013 roku. Relacja cen żywca do cen pasz w I kwartale 2013 r. ukształtowała się w granicach 4,07, podczas gdy średnia relacja, w stosunkowo dobrych dla producentów trzody latach 2008-2009, była na poziomie ok. 4,3 kg paszy grower/finisher za 1 kg żywca.
 
Na koniec marca 2013 r. odnotowano spadek pogłowia trzody o 5% w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Niestety w relacji rocznej najbardziej spadło pogłowie trzody chlewnej na chów o wadze 50 kg i więcej (o 10%), w tym loch prośnych (o 11%). Wynika z tego, że w kolejnych miesiącach 2013 r. można się spodziewać dalszego wzrostu importu prosiąt i tuczników. Biorąc pod uwagą aktualną strukturę pogłowia, koszty produkcji i poziom cen trzody, można się spodziewać dalszych niewielkich spadków.
 
W III kw., według prognoz Komisji Europejskiej, prawdopodobnie zmniejszy się produkcja mięsa wieprzowego w Polsce i UE w ujęciu rocznym, co być może przełoży się na wzrost cen pod koniec II i w III kw. 2013 roku. W tym przypadku ważny wpływ będzie miał także rozwój eksportu mięsa wieprzowego, który w I kw. 2013 wykazywał silną tendencję rosnąca i był o 14% wyższy w relacji rocznej. Według prognoz po okresie sezonowych zniżek cen mięsa wieprzowego, sytuacja na rynku trzody w lipcu powinna się ożywić, a średnia cena w III kw. osiągnie poziom pomiędzy 5,13-5,62 zł/kg.
 
Na rynku wołowiny początek I kw. charakteryzował się wzrostem cen żywca, co związane było z mniejszą podażą tego mięsa na rynku unijnym i stałym wzrostem eksportu. Jednak od połowy lutego, kiedy to doszło do wybuchu afery związanej z nielegalnym dodawaniem koniny do wołowiny, ceny żywca, szczególnie w kategorii byków do lat 2 w obrębie kilku tygodni spadły o 9%. W kategorii ogólnej dla bydła najniższa w I kw. Cena, 6,11 zł/kg żywca, została odnotowana w tygodniu 17-23.03.2013, był to 7-procentowy spadek w okresie sześciu tygodni.
 
Ceny żywca w kwietniu i maju kontynuowały silną tendencję spadkową z przeciętną ceną w maju na poziomie 6,09 zł/kg. Jest to związane z większą podażą mięsa na rynku. Według danych Eurostat w I kw. nastąpił wzrost ubojów w kraju, o ponad 3%, czyli o 2,6 tys. t. W analizowanym okresie zmniejszył się też kontyngent eksportu mięsa wołowego świeżego lub chłodzonego o 11% w skali roku, tj. wyeksportowano 5,9 tys. t mniej, przy czym w omawianym okresie wzrósł eksport mięsa mrożonego, o 20%, 1,9 tys. ton.
 
Przy większej podaży żywca na rynku krajowym i wyhamowaniu wzrostu eksportu mięsa, ceny żywca na rynku mogą pozostać na niskim poziomie w II kwartale.  


Tagi:
źródło: