W siódmym okresie raportowania tj. od 21 maja do 20 lipca 2021 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -88 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 14 mm w stosunku do poprzedniego okresu (11 V-10 VII).
Największy deficyt wody notowany był w dalszym ciągu na obszarze: Równiny Białogardzkiej, środkowej części Wybrzeża Słowińskiego, na Pojezierzu Kaszubskim, Żuławach Wiślanych, we wschodniej części Kotliny Gorzowskiej, środkowej części Pojezierza Wielkopolskiego oraz wschodniej części Niziny Wielkopolskiej, w południowej części Polesia Wołyńskiego, w północnej części Wyżyny Wołyńskiej i na Płaskowyżu Rybnickim od -160 do -209 mm. Mniejsze niedobry wody notowano na Wyżynie Przedborskiej, Pojezierzu Południowopomorskim, w zachodniej części Wzniesień Południowomazowieckich, na Pojezierzu Ełckim, Polesiu Lubelskim oraz na Nizinie Śląskiej od -120 do -159 mm. Na pozostałym terytorium kraju niedobory wody były mniejsze od -50 mm do -119 mm.
W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w obecnym okresie raportowania, stwierdza się wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.
Susza rolnicza występowała na terenie województw:
-
pomorskiego,
-
zachodniopomorskiego,
-
mazowieckiego,
-
wielkopolskiego,
-
łódzkiego,
-
kujawsko-pomorskiego,
-
śląskiego,
-
lubelskiego,
-
świętokrzyskiego,
-
dolnośląskiego,
-
warmińsko-mazurskiego,
-
lubuskiego,
-
opolskiego,
-
podkarpackiego,
-
podlaskiego.
Susza występowała w jedenastu uprawach:
-
kukurydzy na ziarno,
-
kukurydzy na kiszonkę,
-
krzewów owocowych,
-
zbóż jarych,
-
roślin strączkowych,
-
zbóż ozimych,
-
warzyw gruntowych,
-
tytoniu,
-
chmielu,
-
drzew owocowych,
-
truskawek.
Czytaj dalej na następnej stronie...