| Autor: redakcja1

Prace polowe w październiku

Październik jest czasem odlotu większości ptaków, pola pustoszeją, przyroda powoli cichnie i przygotowuje się do zimowego snu.

Prace polowe w październiku
Przy posadzonych drzewkach usypuje się kopczyk ziemi, warstwę kory lub kompostu w celu zabezpieczenia drzewka przed przemarznięciem. Poza tym przed spadkiem temperatury i wysuszającymi, mroźnymi wiatrami, dobrze chronią naturalne osłony z drzew i krzewów oraz budynki.
 
Co ważne, otóż świeżo posadzonych drzewek oraz już rosnących nie powinno się przycinać jesienią, gdyż w ten sposób zwiększa się ryzyko wymarznięcia. Dlatego też cięcie wykonuje się wczesną wiosną. W październiku po raz ostatni przycina się też żywopłoty.

Na początku miesiąca wykopuje się niezimujące w gruncie cebule i bulwy wiosennych i letnich roślin, a co 2-3 lata także lilie. Po pierwszych przymrozkach ścina się pędy i wykopuje kłącza dalii i pacioreczników oraz bulwy begonii, mieczyków i dalii. Sadzi się rośliny cebulowe kwitnące wiosną jak cebulice, hiacynty, lilie, narcyzy, tulipany, szafirki, śniedki i krokusy. Przycina się byliny, wycina przekwitłe kwiatostany i zasychające pędy, np. liliowców i kosaćców lub poprawiamy pokrój całych roślin, np. lawendy, płomyków czy złocieni ogrodowych.
 
Sadzi się byliny cieniolubne, a więc gatunki, które kwitną wiosną i w pierwszej połowie lata, tj. konwalie, pierwiosnki, przylaszczki, miodunkę, bergenię, bodziszki, ciemierniki. Tym bardziej, że odpowiednio ukorzenione jesienią, rozpoczną wegetację wiosną od razu po ustąpieniu mrozów.
 
Natomiast w miejscach, gdzie rosły jednoroczne gatunki roślin i na grządkach warzywnych podłoże przekopuje się i zasila obornikiem lub kompostem. Wsiewa się zimotrwałe rośliny jednoroczne, jak nagietki czy smagliczki, gdyż zaraz na wiosnę szybko wykiełkują i zakwitną.
 
Na bieżąco sprząta się połamane gałęzie, opadłe liście i nadpsute owoce. Grubsze gałęzie zużywa się do palenia w kominku, a suche liście i słoma doskonale nadaje się do zabezpieczenia wrażliwych roślin przed zimowymi mrozami. Uschłe pędy kwiatostanowe świetnie nadają się do ozdoby rabatek i wazonów. Natomiast wszystkie inne zdrowe części roślin przeznacza się na kompost.
 
Starannie grabi się i pali liście kasztanowców, bo w ten sposób niszczy się poczwarki groźnego szkodnika tych drzew, tj. szrotówka kasztanowiaczka. To właśnie w tym miesiącu wychodzą na drzewa też samice gąsienic piędzika przedzimka. W tym wypadku w celu ich wyłapania mocuje się na pniach drzew opaski lepowe, zbiera się i pali opaski chwytne założone wczesnym latem, gdzie ukryły się gąsienice owocówek.
 
W dalszym ciągu zbiera się selery, buraki ćwikłowe, marchew, rzodkiew czarną, rzepę, korzenie cykorii sałatowej, pasternak, pietruszkę, pory, skorzonerę. Wykopane warzywa czyści się i sortuje. zdrowe przeznacza się do przechowania, a lekko uszkodzone są doskonałe do bieżącego spożycia. Zbiera się kapustę głowiastą, brukselkę i pekińską.
 
Nawożenie mineralne zależy od rodzaju gleby i od jej zasobności. Dlatego też na lekkich ziemiach nawozy mineralne używa się zazwyczaj wiosną, w szczególności azotowe i potasowe.
 
Z kolei po zakończonych zbiorach w tunelu foliowym usuwa się resztki roślin, stosuje nawożenie organiczne i przekopuje. Poza tym przygotowuje się ziemię do produkcji wiosennych rozsad oraz zabezpiecza ją przed zamarznięciem.

Jeżeli wykryto pojawienie się chorób systemu korzeniowego, np. korkowatości pomidorów, to tunel foliowy przestawia się na nowe miejsce, gdzie gleba nie jest zakażona. Tym bardziej, że wymiana warstwy ziemi nie daje gwarancji, iż w kolejnym roku choroba się nie pojawi.

W drugiej połowie tego miesiąca ostatni raz kosi się trawniki na wysokość nie mniejszą niż 4 cm. Systematycznie wygrabia się opadające liście, aby trawa pod nimi nie gniła. Przeprowadza się nawożenie potasem i fosforem, gdyż zabieg ten wzmocni darń przed zimą, a także pomoże zwalczyć uciążliwe choroby i szkodniki. Aby poprawić struktury gleby na powierzchni, rozsypuje się cienką warstwę kompostu lub mieszankę piasku, torfu i ziemi gliniastej. W celu wyplenienia mchu rozsypuje się mieszankę wapna i piasku. Napowietrza się również darń przez jej nakłuwanie.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: