Partner serwisu Produkcja roślinna
Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-12-23
-
Globalne zbiory zbóż
2024-12-23 -
Ceny zbóż na giełdach towarowych (8.12.2024)
2024-12-23 -
Unijna produkcja trzody chlewnej
2024-12-23
Poznaj produkty
-
Płytkie kanały gnojowe GK 3000
2012-04-27 -
Zamgławiacz termiczny TS-35A Masterfog
2020-04-30 -
Głębosz michel TYP-GRM-ZNS Agro-Lift
2020-07-17 -
Zbiornik paliwa PetroMat5000
2013-11-25 -
PETRYGO HEAVY
2020-10-28 -
HORTIFORM SKALNIAK (Nawóz, granulat)
2012-01-17
Prace polowe w kwietniu
Kwiecień jest miesiącem budzącej się do życia przyrody, pojawiania się pierwszych kwiatów na drzewach i łąkach. W tym czasie w polu dokonuje się wysiewu zbóż jarych, których optymalne terminy siewy przypadają właśnie na ten miesiąc. Jednakże należy zachować pewną prawidłowość. Otóż w pierwszej kolejności wysiewany jest owies, potem pszenica jara, jęczmień oraz mieszanki zbóż.
Prace w polu
W kwietniu zaleca się również wykonanie wsiewek seradeli, koniczyny, traw i mieszanek traw z koniczyną w zboża. W związku z tym, ilość wysiewu zbóż w mieszankach obniża się o 30-40% w stosunku do siewu czystego i dodaje nasiona grochu lub peluszki o 50-60% mniej niż w siewie czystym.
Jednakże przed siewem należy nasiona zaprawić, dzięki czemu jest większa szansa na uzyskanie wysokich i o dobrej jakości plonów. Natomiast po wysiewie można przeprowadzić zabiegi ochronne poprzez stosowanie środków ochrony roślin, gdyż w zależności od warunków pogodowych mogą wystąpić pierwsze uszkodzenia roślin przez oprzędziki, w szczególności oprzędzik pręgowany na plantacjach grochów.
Jeśli chodzi o zboża ozime, to na polach obsianych w optymalnym terminie i dobrym przezimowaniu roślin też trzeba zastanowić się nad opryskami, przy czym najdłużej z tą decyzją należy poczekać w przypadku późno sianej pszenicy, której kondycja po przezimowaniu jest bardzo słaba. W tym przypadku dopiero po pojawieniu się intensywnego zazielenienia, tj. 4-5 liści, a sam zabieg przeprowadza się w okresie bez spodziewanych przymrozków.
Jak wskazuje Wielkopolska Izba Rolnicza, zwarte plantacje rzepaku nie potrzebują większych zabiegów, choć na polach, gdzie rośliny zostały uszkodzone przez mróz warto przeprowadzić bronowanie pozwalające na usunięcie uszkodzonych roślin, spulchnienie gleby i szybszą regeneracje uprawy. Niemniej jednak w przypadku wystąpienia chwastów rumianowatych, przytulii czepnej, gwiazdnicy, miotły zbożowej, perzu, samosiewów zbóż, to wtedy zalecane jest zastosowanie herbicydów.
W tym czasie sadzi się również ziemniaki oraz usypuje kopce/wały stosowane do uprawy szparagów.
Zobacz także: Kalendarium prac ogrodniczych w kwietniu
Czytaj dalej na następnej stronie...