Poza tym, w środę firma konsultingowa Agroconsult podniosła prognozy zbiorów soi w Brazylii z 105,3 mln ton do 107,8 mln ton, co potwierdza i wzmacnia przewidywania ogromnych zbiorów soi w Ameryce Płd. Zniżkowe nastroje przełożyły się na światowy rynek oleistych i jest znaczne prawdopodobieństwo ich kontynuacji. Należy pamiętać, że zakłócenia w eksporcie soi z Ameryki Płd. czy ewentualne przeszacowania w dół prognoz zbiorów w tym rejonie globu mogą okresowo wspierać ceny soi.
Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie na marzec przez tydzień minimalnie staniała o 0,3% do 172 Euro/t. Podobnie jak tydzień wcześniej rynek pszenicy w Unii był stabilny, ale jej eksport został spowolniony pomimo, że miało wsparcie wynikającym z osłabienia Euro względem dolara amerykańskiego.
W Chicago najbliższy, marcowy kontrakt na pszenicę staniał o 2,2% pod wpływem wyprzedaży kontraktów w wyniku zalegających zapasów pszenicy w USA i dużej jej podaży na świecie. W czwartek IGC podniosła szacunki zbiorów zbóż na świecie - 752 mln ton pszenicy – bez zmian oraz 1049 mln ton kukurydzy wobec 1045 mln ton. Dodatkowo Argentyna ma zebrać rekordowe 18,3 mln ton pszenicy w sezonie 2016/2017, co tylko potwierdza prognozy wielkiej globalnej podaży.
Na giełdzie Euronext w Paryżu kukurydza w kontrakcie na marzec przez tydzień zmniejszyła swoją wartość o 2,1% do 143,9 Euro/t względem 145,5 Euro/t przed 2 tygodniami pod wpływem wyprzedaży kontraktów ulegając spadkowym nastrojom na rynku soi i pszenicy pomimo prognoz mniejszego areału kukurydzy na rzecz soi w USA.