Opłacalność uprawy kukurydzy

Proste, gospodarskie wyliczenia, czyli wybieramy najlepszą odmianę kukurydzy. Co decyduje o opłacalności i czy warto jeszcze uprawiać kukurydzę. Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie na czym nam zależy. Okazuje się, że zebrać dużo, to czasami za mało. Dlaczego?

Opłacalność uprawy kukurydzy

ANOVI zresztą wyróżnia się nie tylko na polach produkcyjnych. Potwierdzeniem są najnowsze badania COBORU prowadzone wraz z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy. ANOVI w sezonie 2019 była odmianą z drugim najwyższym wynikiem plonowania na 42 ocenianie odmiany (średnio w Polsce 107,6 dt/ha). I to plon w jakże suchym roku. Chociaż tam gdzie panowały dobre warunki jak np. w Stacji w Smolicach, ANOVI plonowała na poziomie ponad 15 ton z ha. Najwyższy wynik zanotowano właśnie w Smolicach, gdzie Anovi zebrano ponad 15 ton suchego ziarna, a pozostałe odmiany plonowały średnio o tonę niżej (konkretnie to mniej o 980 kg/ha). Podsumowując wyniki z całej Polski, ANOVI plonowała średnio ponad pół tony więcej z ha, aniżeli najlepsze odmiany wzorcowe. Na dodatek ANOVI okazała się również jedną z najsuchszych podczas zbiorów – jest trzecią odmianą pod względem najniższej wilgotności na 42 odmiany. 
 
Plonowanie ANOVI CS

 

Kolejne wyzwanie dla kukurydzy to jak radzi sobie dana odmiana w warunkach suszy. I tu również ANOVI okazała się strzałem w 10. Najgorsze warunki miała kukurydza na Wielkopolsce w Stacji Oceny Odmian w Kościelnej Wsi między Kaliszem a Pleszewem. Dramatyczna susza sprawiła, że średnie plony kukurydzy były w granicach 6,4 t/ha. Właśnie w tej Stacji, przy totalnym braku opadów, ANOVI była najwyżej plonującą odmianą. Plon ANOVI był półtorej tony wyższy od plonu odmian wzorcowych! Mało tego, ANOVI miała również najniższą wilgotność podczas zbiorów spośród wszystkich 42 odmian. Mamy więc najwyższy plon i najniższą wilgotność!
 
Łącząc oba parametry – plon i wilgotność, ANOVI jest obecnie najlepszą wczesną odmianą, o najwyższej efektywności ekonomicznej. Właśnie takie odmiany są potrzebne do gospodarstw i tylko takie odmiany powinny być wybierane na pola. Zwłaszcza w takich trudnych latach jak ostatnio, bo tylko odmiany z maksymalnym potencjałem plonowania i najniższą wilgotnością ziarna gwarantują zyski i opłacalność uprawy kukurydzy. 
 


Tagi:
źródło: