Notowania zbóż. Silne przeceny pszenicy. Rzepak z nowe wielomiesięcznym maksimum (9.01.2015)

Pszenica straciła na wartości ponad 2% na giełdzie CBoT i Matif na zamknięciu czwartkowej sesji. Kukurydza w Chicago taniała siódmy raz na przestrzeni ostatnich ośmiu sesji. Notowania zbóż spadają w Chicago pod wpływem słabych danych eksportowych a drożejący dolar będzie nadal osłabiał konkurencyjność amerykańskich towarów.

Notowania zbóż. Silne przeceny pszenicy. Rzepak z nowe wielomiesięcznym maksimum (9.01.2015)

Notowania zbóż

Dodatkowo inwestorzy zamykają długie pozycje przed publikacją przez USDA (w poniedziałek) szeregu kluczowych raportów (prognoza bilansów na rynkach rolnych, zapasy kwartalne w USA). Czwartkowe, tygodniowe dane na temat podpisanych nowych umów eksportowych były bardzo słabe dla amerykańskiej kukurydzy i jeszcze gorsze dla pszenicy. Jak przypomina Andrzej Bąk z e-WGT, dzień wcześniej ukazały się słabe dane o produkcji etanolu, które wcześniej wspierały one wzrosty cen kukurydzy.

Także unijny eksport pszenicy spowolnił w ostatnim tygodniu, KE wydała pozwolenia na eksport tylko 196 tys. ton co łącznie daje od początku sezonu 14,8 mln ton. W tym samym rekordowym sezonie 2013/14 UE wyeksportowała 15,1 mln ton pszenicy.

Francuska pszenica nadal wygrywa przetargi organizowane przez Egipt. GASC na swoim pierwszym przetargu w 2015 roku nabył 180 tys. ton pszenicy z Francji w cenie nieco poniżej 250 usd/t (bez transportu). W związku z tym, że dostawa tej pszenicy ma być w lutym, w przetargu nie było ofert sprzedaży rosyjskiej pszenicy (od lutego wejdą w życie cła eksportowe). W tym sezonie Francja jest głównym dostawcą pszenicy do Egiptu, podczas gdy sezon wcześniej przegrała konkurencję z Rumunią, Rosją i Ukrainą.

Czwartkowe dane USDA na temat nowych umów eksportowych.
Oczekiwania rynku były na poziomie:
Kukurydza: 600 – 800 tys. ton; USDA pokazał  597,6 tys. ton;
Pszenica: 200 – 400 tys. ton; USDA pokazał  226,3 tys. ton;
Soja: 500 – 700 tys. ton; USDA pokazał  910,6 tys. ton.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: