Notowania zbóż i oleistych
Wśród inwestorów narasta przekonanie, że w listopadowej prognozie USDA może podnieść, i tak już rekordowe, plony (także zbiory) amerykańskiej soi i kukurydzy. Stąd też, szczególnie w przypadku soi, kapitał spekulacyjny redukuje długie pozycje (odsprzedaje kontrakty), wywołując spadki notowań.
Kukurydzy i soi nie pomogło dalsze osłabianie się dolara amerykańskiego przed wyborami prezydenckimi, ani też dobre dane pokazujące wzrost produkcji etanolu, do ponad 1 mln baryłek dziennie. Jedynie pszenica, w której kapitał spekulacyjny zajmuje ogromną pozycję krótką netto (-123,4 tys. kontraktów na 25.10.2016), odnotowała w środę niespełna 1% wzrost, pod wpływem zamykania części krótkich pozycji. Pszenicy pomogły nieco problemy pogodowe w Australii i Argentynie oraz cięcie o 3 mln ton produkcji pszenicy w Indiach (do 87 mln t) przez przedstawicielstwo USDA w tym kraju.
Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, w Chicago fundusze hedgingowe były w środę sprzedającym netto 9000 kontraktów na kukurydzę i 5000 na soję. W pszenicy (SRW) inwestorzy ci kupili netto 2500 kontraktów.
USA – tygodniowy raport EIA pokazał wzrost produkcji etanolu do 1,022 mln baryłek średnio dziennie, co odpowiada zużyciu 2,67 mln ton kukurydzy w ciągu tygodnia. Wykorzystanie kukurydzy do produkcji etanolu (raport USDA) wyniosło we wrześniu 11,054 mln ton.
Chiny aktywnie kupują soję pochodzącą z USA. W środę USDA poinformował o zakontraktowaniu 132 tys. ton amerykańskiej soi przez chińskiego odbiorcę.
Tym czasem maleje eksport soi z Brazylii. Oficjalne dane pokazały spadek sprzedaży eksportowej brazylijskiej soi z 1,44 mln ton we wrześniu do 0,998 mln ton w październiku.
Czytaj dalej na następnej stronie...