Poniedziałkowe wzrosty nie wynikają z przyczyn fundamentalnych a były raczej chęcią zrealizowania zysków z krótkich pozycji przed zakończeniem miesiąca i jednocześnie z wyjściem z rynku przed publikacją dzisiejszych kwartalnych danych o stanie amerykańskich zapasów (raporty te zwykle powodowały duże zmiany notowań). Najbliższe kontrakty na zboża i soję wzrosły wczoraj w Chicago od blisko 1% - kukurydza do ok. 1,5% - pszenica i soja.
Notowania zbóż
Eurodolar początkowo sprzyjał amerykańskim kontraktom, ostatecznie jednak kurs eur/usd zamknął dzień na poziomie neutralnym (w okolicy blisko 2 letniego minimum). W ślad za CBoT korekta wzrostowa zawitała także na europejskie parkiety. W Paryżu zboża i rzepak (najbliższe serie) podrożały w poniedziałek w zakresie 1,25 eur/t–2,0 eur/t; 0,6-1,2%. W tym miejscu należy zauważyć, że na Matif lekkie odbicie cen w górę obserwujemy od połowy ubiegłego tygodnia.
W poniedziałek w USA publikowane były cotygodniowe raporty na temat stanu upraw i postępu zbiorów oraz dane o sprzedaży eksportowej.
Uprawa soi
Kondycja upraw soi poprawiła się w porównaniu z poprzednim tygodniem, a Indeks Brugler500 wzrósł o 4 pkt (poziom gorszy tylko od tego z 1994 roku). Zaawansowanie amerykańskich zbiorów wynosi 10% (średnia 5 letnia to 17%). Wysyłki eksportowe soi utrzymują się na wysokim poziomie, miniony tydzień to 687,2 tys. ton, w sumie wynoszą one teraz 172% ubiegłorocznej sprzedaży dla tego tygodnia.
Uprawa kukurydzy
W przypadku kukurydzy kondycja amerykańskich upraw (wyjątkowo dobra) nie zmieniła się w ostatnim tygodniu. 60% upraw kukurydzy jest w fazie dojrzałej (zwykle jest to 70%) Zaawansowanie zbiorów kukurydzy sięga 12% (średnia 5 letnia to 23%). Tygodniowy eksport kukurydzy był na niskim poziomie i wyniósł 601,83 tys. ton jednak łączna sprzedaż (od początku roku) wyprzedza o 81% tę sprzed roku (dla analogicznego tygodnia).
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/e-WGT/Andrzej Bąk, foto:
Gospodarz.pl/MG