Komunikat fitosanitarny opracowany przez Doradców PROCAM z Grupy Technicznej monitorujących pola ozimin.
Zboża ozime
Jak widać w tych już zimowych dniach dużo się dzieje. Proszę zwrócić uwagę, że oziminy wchodzą w stan anabiozy z dość dużym obłożeniem, rezerwuarem patogenów. Tradycyjnie już po przedłużonej jesiennej wegetacji mamy lokalnie duże infekcje mączniaka prawdziwego zbóż i traw a do tego rdzy brunatnej oraz rdzy żółtej. Liście stykające się bezpośrednio z uwilgotnioną glebą bardzo szybko infekują się jak widać na zdjęciach grzybnią i piknidami septoriozy paskowanej liści pszenicy. Na jęczmieniu jak ostatnio sygnalizowaliśmy mamy bardzo duże porażenie przez plamistość siatkową jęczmienia.
Rzepak
W uprawie rzepaku, lokalnie mamy duże infekcje typowymi nekrozami suchej zgnilizny kapustnych. Istnieje także ryzyko, że przy tak wybujałych roślinach rzepaku będziemy mieli duże infekcje pędów (wewnątrz) przez szarą pleśń co może być powtórką z roku 2012.
Szkodniki pod lupą
Na koniec wegetacji dość dużo szkód identyfikowaliśmy na polach wyrządzanych przez łokasia garbatka oraz rolnice. Część plantacji zbóż mieliśmy zasiedlonych przez szkodliwe pluskwiaki, skoczki a o co gorsze także przez mszyce zbożowe jak i mszycę czermechowo zbożową.
źródło: Gospodarz.pl/
Gospodarz.tv/EE