UE zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem produkcji warzyw i owoców oraz importu. W związku z tym, bez wystarczających środków ochrony roślin chemicznych i biologicznych, co zagrozi nie tylko konkurencyjności całego łańcucha rolno-spożywczego, ale i zrównoważoności sektora, który zapobiega pojawianiu się nowych agrofagów, kontroluje je, gwarantuje miliony miejsc pracy na obszarach wiejskich UE i dostarcza zróżnicowane produkty rolno-spożywcze wysokiej jakości 500 milionom konsumentów w Europie.
Uprawy specjalistyczne stanowią więcej niż 20% łącznej produkcji rolnej UE. Wartość produkcji przekracza 70 mld euro rocznie. Dlatego też ożywienie sektora jest podstawą gospodarki.
Copa-Cogeca wezwała zatem Komisję Europejską do przyjęcia zdecydowanie bardziej ambitnego podejścia do zastosowań małoobszarowych i upraw specjalistycznych w celu rozwiązania problemu braku środków ochrony roślin. Według Copa-Cogeca sprawozdanie Komisji w tej sprawie, będące przedmiotem dzisiejszej debaty ministrów, stanowi krok w odpowiednim kierunku, ale nie jest wystarczająco ambitne. Brakuje w nim rozwiązań wielu problemów.
Zaproponowaną platformę ds. koordynacji działań podejmowanych przez państwa członkowskie i odpowiednie strony zainteresowane w obrębie zastosowań małoobszarowych – poprzez powołanie sekretariatu technicznego – można uznać jedynie za część rozwiązania.
Aby zagwarantować długoterminowe rozwiązania dla wszystkich zastosowań małoobszarowych oraz upraw specjalistycznych w UE, potrzeba nie tylko lepszej koordynacji, ale również mechanizmu, który wzmocni współpracę i częściowe finansowanie projektów badawczych. Jedynie poprzez zapewnienie wspólnych rozwiązań dotyczących wszystkich zastosowań małoobszarowych i upraw specjalistycznych w oszczędny sposób zostaną rozwiązane wszystkie problemy.
Czytaj dalej na następnej stronie...