| Autor: mikolaj

Kalendarium prac ogrodniczych w lipcu

Lipiec jest zazwyczaj miesiącem pełnym słońca, zieleni i wakacyjnego nastroju. O wiośnie zdążyliśmy już zapomnieć a przed nami (zwykle upalne) lato. Z tego powodu w lipcu powinniśmy przede wszystkim zadbać o właściwą wilgotność dla roślin. Długie i słoneczne dni wraz z wysoką temperaturą wpływają na szybką utratę wody przez glebę.

Kalendarium prac ogrodniczych w lipcu

Kalendarium prac ogrodniczych w warzywniku:

  • Przy ciepłej i suchej pogodzie konieczne jest odpowiednie nawadnianie upraw. Dużo wody potrzebują warzywa korzeniowe, kapustne i dyniowate, a także fasola (w okresie kwitnienia i zawiązywania strąków).
  • Latem powinniśmy regularnie doglądać uprawiane warzywa. Nie wolno bagatelizować oznak występowania chorób i szkodników, a także niedoboru składników odżywczych w glebie. Na początku lipca może pojawić się mączniak rzekomy dyniowatych. W drugiej połowie miesiąca na późnych kapustach możemy obserwować czerń krzyżowych. Powinniśmy także zapobiegać zarazie ziemniaka na pomidorze, szczegolnie jeżeli choroba ta pojawiła się już na ziemniakach. Zwróćmy także uwagę na selery, gdyż może pojawić się na nich septorioza selera. Ze szkodników w warzywniku może zaatakować połyśnica marchwianka, śmietka ćwiklana czy też stonka ziemniaczana.
  • Nie zapominajmy o nawożeniu pomidorów, które potrzebują dużo azotu i potasu, odpowiedzialnego za ich smak i trwałość. Pomidorom warto także usunąć zbędne pędy boczne wyrastające z kątów liści.
  • W ogrodzie warzywnym nadchodzi czas wysiewu sałaty liściowej, rzodkiewki, kalarepy, kapusty włoskiej i szpinaku.
  • Sadzimy wyhodowane z rozsady sadzonki endywii, brukselki, szpinaku i kopru włoskiego.
  • Nadszedł czas zbioru ziół. Liście oregano, tymianku, szałwii, estragonu, cząbru i mięty zbieramy przed okresem kwitnienia, ponieważ w okresie kwitnienia zioła te tracą swój aromat. Ważne jest abyśmy nie spóźnili się ze zbiorami.
  • Nadszedł również okres zbioru wielu warzyw. W miarę dorastania zbieramy wczesną kalarepę, letnie brokuły i kalafiory (z 10 do 15 cm łodygą), wczesne odmiany rzodkwi, groch, bób i fasolę szparagową. Do połowy lipca należy zakończyć zbiór wczesnych kapust, a pod koniec miesiąca - odmian średnio wczesnych.
  • Przeprowadzamy zbiór "na pęczki" marchwii, pietruszki, pora, selera i cebuli ze szczypiorem.
  • Zbieramy także warzywa dyniowate. Pod koniec miesiąca można rozpocząć robienie przetworów z tych warzyw (np. cukinii kwaszonej), owoce patisona przeznaczone na przetwory powinny mieć średnicę 7 do 10 cm.
Kalendarium prac ogrodniczych w ogrodzie ozdobnym:
  • Jeżeli nie zrobiliśmy tego w czerwcu, na początku lipca trzeba wykopać cebule hiacyntów, narcyzów, szachownic, śniadków i kwitnących wiosną czosnków. Cebule hiacyntów koniecznie wykopujmy co roku, gdyż źle znoszą letnie opady deszczu. Cebule pozostałych roślin wystarczy wykopać co 3 lata, gdy nadmiernie się zagęszczą na rabacie. Wykopane cebule przeglądamy i wyrzucamy te porażone chorobami. Pozostałe przechowujemy aby posadzić je jesienią.
  • Przy suchej i słonecznej pogodzie pamiętajmy o regularnym podlewaniu roślin. Warto trzymać się zasady, iż lepiej podlać obficie raz w tygodniu, niż co dzień powierzchownie. Dzięki rzadszemu ale obfitemu podlewaniu w glebie zgromadzi się zapas wilgoci, a rośliny będą zmuszone do głębszego zakorzeniania się. Najefektywniejsze jest podlewanie późnym popołudniem, gdyż rośliny mogą wtedy korzystać z wilgoci przez cały wieczór i noc.
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: