Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Widły do obornika i słomy model Z
2016-01-12 -
Preparaty przeciw ślimakom IGLACO
2013-02-26 -
Rozłupywarka 8 ton ECO
2012-03-13 -
Okna Inwentarskie uchylne z szybą 60x40 cm
2012-04-20 -
Łyżkokrokodyl SHARK, szerokość 2000mm
2012-07-16
Wiosenne technologie zwalczania chwastów
Kończy się zima. Zbliżają się siewy. Najwyższy czas zastanowić się nad wyborem wiosennej technologii zwalczania chwastów.
Wiosenna technologia zwalczania chwastów
Generalnie wiosną praktykuje się dwa terminy stosowania herbicydów: po siewie, ale przed wschodami (zabiegi doglebowe) lub po wchodach chwastów (zabiegi nalistne). W przypadku użycia preparatów nieselektywnych zabiegi przeprowadza się przedsiewnie i przedwschodowo.
Rolnicy z dużą nieufnością podchodzą do używania herbicydów totalnych do wiosennej walki z chwastami. W ocenie Anny Rogowskie zupełnie niesłusznie. Zabiegi wykonane przy użyciu glifosatu są wyjątkowo skuteczne, gdyż ta substancja aktywna blokuje w roślinach proces syntezy aminokwasów, co prowadzi do zamierania całych chwastów – od korzeni po wierzchołki wzrostu. Glifosat jest pobierany wyłącznie przez części zielone roślin bezpośrednio opryskane i nie jest absorbowany przez korzenie z gleby. Daje to użytkownikom ogromne możliwości wykorzystania tego związku w ochronie plantacji w okresie, gdy chwasty wzeszły przed siewem lub tuż przed wschodami uprawy. Zaletą środków zawierających tę substancję czynną jest niszczenie wszystkich jednorocznych gatunków chwastów oraz chwastów wieloletnich, w tym bardzo uciążliwego – perzu. Należy jednak pamiętać, iż w przypadku stosowania po siewie, glifosat aplikuje się minimum trzy dni przed wschodami roślin uprawnych.
Przedwschodowe zwalczanie chwastów
Przedwschodowe stosowanie glifosatu jest nie tylko unikalnym sposobem zwalczania chwastów, ale też i zastosowania tej substancji aktywnej. Tradycyjnie stosuje się ją przed żniwami lub na ściernisku, by zniszczyć wszystkie zielone rośliny. W przypadku przedwschodowego zwalczania chwastów herbicyd totalny stosujemy podobnie jak preparaty selektywne. Różnica w zastosowaniu polega na aplikacji. Aby zastosować glifosat niezbędna jest niezwykła precyzja. Substancja nie działa doglebowo, więc nie zaszkodzi kiełkującej plantacji. Jednak niezwykle ważny jest wybór momentu jej zastosowania. Aby nie zniszczyć wschodzących roślin zabieg należy przeprowadzić trzy dni przed wschodami, gdy kiełki znajdują się pod ziemią. Aby ułatwić dobór odpowiedniego czasu przeprowadzenia aplikacji zaleca się zastosowanie pewnego triku. Po siewie małą powierzchnię plantacji przykrywa się folią, by rośliny szybciej wykiełkowały. Sprawdzając każdego dnia co dzieje się pod przykryciem jesteśmy w stanie precyzyjnie określić moment oprysku. Zabieg ten jest często wykonywany w celu zwalczania samosiewów rzepaku przed wschodami buraka cukrowego. Należy także pamiętać, iż przy wykonywaniu tego typu zabiegów stosuje się obniżone dawki glifosatu. Aby utrzymać stężenie w cieczy nie powinno się przekraczać dawki 150 litrów wody na hektar.
Czytaj dalej na następnej stronie...