Kategorie
Zobacz również tu
-
2025-03-31
-
Ceny cukru w lutym
2025-03-31 -
Rynek zbóż w Polsce (16.03.2025)
2025-03-31
Poznaj produkty
-
Brona talerzowa Kverneland Qualidisc Farmer
2015-01-20 -
Przyczepa Kurier10 -do zwierzat
2016-05-12 -
Opryskiwacz Speedy Frutteto Plus
2020-08-05 -
Brony talerzowe X - XRVP
2012-01-04 -
Żuraw do drewna SV80/GL53
2015-03-26
Przechwycono 122 ton nielegalnych środków ochrony roślin
Zatrzymanie 122-óch ton nielegalnych środków ochrony roślin to wynik niespełna 2-tygogodniowej międzynarodowej operacji pod kryptonimem Silver Axe II. W akcji kierowanej przez EUROPOL z udziałem 16 państw członkowskich Unii Europejskiej, uczestniczyła również Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Intensywne dziania kontrolne inspektorów PIORiN prowadzone były na przejściach granicznych, w składach celnych oraz wewnątrz kraju. Zatrzymane przesyłki środków ochrony roślin były poddawane wspólnej weryfikacji zaangażowanych międzynarodowych służb ochrony roślin i producentów środków ochrony roślin.
Jak dowiodła przeprowadzona akcja, współpraca jest kluczem do ograniczenia napływu nielegalnych środków ochrony roślin.
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, dostrzegając zagrożenia, jakie mogą powstać w wyniku zastosowania niedopuszczonych do obrotu, a więc nieprzebadanych chemikaliów, od wielu lat mocno angażuje się w działania na rzecz ograniczenia wprowadzania na rynek nielegalnych środków ochrony roślin. Działania Inspekcji prowadzone są nie tylko na szczeblu międzynarodowym, czego wyrazem był udział w operacji Silver Axe II, ale również wewnątrz kraju.
Zdaniem Zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Pana Tadeusza Łączyńskiego, stosowanie nielegalnych środków ochrony roślin przy produkcji żywności, a także działania polegające na produkcji, wprowadzaniu do obrotu, oferowaniu do sprzedaży lub przechowywaniu takich środków, niosą ze sobą duże zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, zwierząt, roślinności oraz środowiska naturalnego i dlatego wymagają radykalnego przeciwdziałania i stosowania adekwatnych kar.
Dzięki wspólnym działaniom ze służbą celną udało się już wdrożyć efektywne procedury kontrolne na przejściach granicznych. W bieżącym roku Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Roślin rozpoczęła cykl regionalnych warsztatów z przedstawicielami Prokuratur i Komend Policji. Spotkania te są okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń w zakresie naruszeń dotyczących wprowadzania do obrotu i stosowania nielegalnych środków ochrony roślin oraz wypracowania zasad współpracy przy prowadzeniu w takich przypadkach postępowań. Do tej pory spotkania takie odbyły się w Gdańsku, Lublinie i Rzeszowie. Kolejne planowane są wkrótce.
