Szef resortu rolnictwa zapewnił o wspieraniu polskich producentów w zakresie wzmocnienia wizerunku tych produktów. Zachęcał również, aby dyplomaci, którzy przyszli na spotkanie z polskim ministrem rolnictwa stali się ambasadorami polskiego smaku.
– Jestem przekonany, że korzyści z wzajemnego poznania i rozwoju współpracy odniosą zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy – powiedział minister Jurgiel.
Zaproszenie na spotkanie, przyjęli przedstawiciele placówek dyplomatycznych z Afganistanu, Armenii, Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanu, Bangladeszu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Chin, Chorwacji, Czarnogóry, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Iraku, Japonii, Kataru, Kazachstanu, Kolumbii, Republiki Korei, Libanu, Litwy, Malezji, Maroka, Mołdawii, Mongolii, Nigerii, Nowej Zelandii, Pakistanu, Panamy, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Sri Lanki, Syrii, Tajlandii, Tunezji, Wenezueli, Węgier i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Impreza odbywała się w formule kilku wysp tematycznych. Na wyspie mięsnej prezentowane były potrawy z mięsa wołowego, wieprzowego oraz drobiowego, na mlecznej można było spróbować pyszności wytwarzanych na bazie mleka np. jogurtów i deserów. Była też wyjątkowo kusząca, słodka wyspa, gdzie królowały czekolady cukierki, ciasta i ciasteczka. Natomiast owoce, a szczególnie jabłka prezentowane był w wielu miejscach. Można było się nimi częstować już przy wejściu na salę.
Nie zabrakło też pokazów kulinarnych oraz warsztatów zorganizowanych przez Związek Polskie Mięso, podczas których kreator smaku Marcin Budynek, który w swojej kuchni wykorzystuje produkty regionalne pokazywał, jak przygotowywać i podawać pieczoną szynkę, a także jak przyrządzić tatara na bazie polskiej wołowiny i tradycyjnych polskich dodatków.
Spotkanie zostało z organizowane we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz stowarzyszeniami i firmami branży rolno-spożywczej. Uświetnił ją występ zespołu Mała Orkiestra Pacowa z Augustowa.