Rada Ministrów rolnictwa UE AGRIFISH w Luksemburgu

Minister Grzegorz Puda uczestniczył w posiedzeniu rady unijnych ministrów rolnictwa i rybołówstwa w Luksemburgu. Pierwszego dnia posiedzenia ministrowie osiągnęli porozumienie w zakresie reformy WPR na lata 2023-2027, w wyniku trójstronnych negocjacji pomiędzy Radą UE, Komisją Europejską oraz Parlamentem Europejskim.

Rada Ministrów rolnictwa UE AGRIFISH w Luksemburgu
Sytuacja na rynkach rolnych
 
Komisja Europejska przedstawiła korzystny obraz obecnej sytuacji na rynkach rolnych UE. Jednak pewne państwa członkowskie zgłosiły poważne problemy w konkretnych sektorach i regionach znacząco wpływające na dochód producentów, np. w sektorach owoców i warzyw oraz wina, gdzie ostre kwietniowe przymrozki zniszczyły znaczną część produkcji na dużych obszarach, a ekstremalne fale upałów negatywnie wpłynęły na jakość pozostałych upraw. Pomimo wzrostu cen, rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń i grypy ptaków oraz wysokie ceny pasz nadal hamują ożywienie w sektorach mięsnych, które najbardziej ucierpiały z powodu zamknięcia sektora hotelarsko-gastronomicznego. Co więcej, jeśli chodzi o wymianę handlową ze Zjednoczonym Królestwem, widoczne zaczęły być negatywne skutki nowych stosunków nawiązanych po zakończeniu okresu przejściowego. Przywóz został jednak bardziej dotknięty niż wywóz. Ministrowie podkreślili w dyskusji, że Rada powinna nadal bardzo uważnie monitorować tę sytuację na rynkach rolnych.
 
Spotkania bilateralne z ministrami rolnictwa Słowenii i Węgier
 
Minister rolnictwa, leśnictwa i żywności Słowenii Jože Podgoršek zaprezentował priorytety prezydencji słoweńskiej – od lipca do grudnia  2021 r. Słowenia chce m.in. postawić na innowacje w gospodarce żywnościowej. Rolnictwo musi zostać przekształcone w taki sposób, aby nadal dostarczać bezpieczną, wysokiej jakości i dostępną żywność, a jednocześnie działać odpowiedzialnie wobec zasobów naturalnych podkreślił minister  Słowenii.
 
Będzie  to również okres ścisłej współpracy ministrów w zakresie  finalizacji tekstów prawnych i przyjęcia pakietu reformy WPR. Przewiduje się również czas na dyskusję dotyczącą przygotowania planów strategicznych oraz  wymianę doświadczeń  w tym zakresie.
 
Podczas spotkania ministra Grzegorza Pudy z ministrem rolnictwa Węgier Istvánem Nagy, omówiono tematy dotyczące reformy WPR oraz współpracy w odniesieniu do banku materiałów biologicznych.
 
Minister Puda  zaprosił ministrów rolnictwa Słowenii i Węgier do udziału w konferencji Ministrów Rolnictwa państw regionu Trójmorza, którą organizujemy w Krakowie w dniach 24-25 października 2021 roku, z udziałem Komisarza UE ds. Rolnictwa. Głównym tematem rozmów będzie zabezpieczenie Europy w alternatywy dla importowanych składników paszowych.


Tagi:
źródło: