Kategorie
Zobacz również tu
-
2025-04-08
-
Ocena użytkowości bydła
2025-04-08 -
Źródła finansowania i inwestycje
2025-04-08 -
Prognoza opłacalności produkcji rolniczej
2025-04-08
Poznaj produkty
-
Prasy zwijające
2016-01-08 -
BECKER 6-rzędowy
2011-08-25 -
Płytkie kanały gnojowe GK 3000
2012-04-27 -
Mulczery leśne ORSI WPKM-C
2015-03-11 -
Silosy paszowe
2015-12-02
Przygotowanie samochodu do zimy to nie tylko wymiana opon
Niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych ma oświetlenie, akumulator i pasek klinowy, dlatego zanim ruszymy zimą w drogę, koniecznie musimy sprawdzić te rzeczy. Warto zadbać także o widoczność, m.in. wymieniając zużyte wycieraczki. Niestety, wymiana opon to za mało, by odpowiednio przygotować samochód do zimy.

Jak przygotować samochód do zimy?
Dla kierowców jesień i zima to przede wszystkim czas niesprzyjających warunków na drogach. Szybko zapadający zmierzch, mgła, śliskie drogi i częste opady stanowią spore zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy. Aby uniknąć przykrych zdarzeń drogowych, należy przede wszystkim ograniczyć prędkość – mokra nawierzchnia oznacza bowiem dłuższy odcinek hamowania oraz trudniejsze manewry na zakrętach. Warto też odpowiednio przygotować samochód do trudnych warunków atmosferycznych. Osoby, które intensywnie użytkowały samochód latem, powinny zrobić przegląd techniczny auta.
– Zwróćmy szczególną uwagę na hamulce, światła, klimatyzację oraz inne kwestie związane z elektryką, czyli np. z akumulatorem, po to, żeby później samochód był sprawny przez całą chłodną porę roku – mówi agencji informacyjnej Newseria Katarzyna Dobrzyńska, PR i marketing manager w Avis Polska.
Oprócz akumulatora bardzo ważne jest sprawdzenie stanu alternatora i paska klinowego, dzięki czemu kierowca zyska pewność, że auto ruszy nawet w mroźny poranek. Należy zadbać także o dobrą widoczność – czyste szyby i odpowiedni stan wycieraczek to podstawa. Jeśli pióra wycieraczek są popękane lub wyszczerbione, to należy wymienić je na nowe. Po każdej wizycie w myjni wycieraczki trzeba dokładnie wytrzeć, aby dobrze pracowały nawet przy dużym mrozie. Niezbędna jest także wymiana płynu w spryskiwaczach na zimowy.
– Dobrze jest pomyśleć o klimatyzacji przed okresem zimowym. Trzeba ją wyczyścić i sprawdzić jej funkcjonowanie, ponieważ tylko sprawna pomoże nam w zimie w usuwaniu wszelkiego rodzaju zaparowań. Ważne jest, żeby sprawdzić także elektrykę – mówi Katarzyna Dobrzyńska.
Czytaj dalej na następnej stronie...
