| Autor: mikolaj

Jak uzyskać równowagę pomiędzy ekologią a biznesem w lasach?

Na to pytanie próbowano odpowiedzieć podczas otwartej debaty, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Warszawie.

Jak uzyskać równowagę pomiędzy ekologią a biznesem w lasach?

Prezes Michalski podkreślił, że przy pracach urządzeniowych związanych z planami nie uwzględnia się różnorodności biologicznej. – To bardzo niebezpieczne, bo nie wiemy, co przy tym tracimy – mówił. – Wiele stanowisk rzadkich gatunków jest w ten sposób bezpowrotnie niszczonych.


- Nie przyjmujmy stanowiska, że jak przestaniemy wycinać drzewa, to lasy będą silne, zdrowe i będą służyć społeczeństwu – odpowiadał Marek Krzykowski. - Nie można więc mówić, że przemysł wymusza na LP, żeby wycinały to, czy inne drewno. Przykładem jest to, że kupujemy także drewno za granicą. Jeśli dyskutujemy z LP, to mówimy o zasadach sprzedaży drewna, a nie ilości pozyskania.
 

Poruszono również kwestie popularności drewna jako surowca budowlanego, jego promocji, innowacyjności w polskim leśnictwie, oraz wizerunku leśnika, który w ostatnich latach z inżyniera stał się przyrodnikiem.

Adam Wasiak odpowiadał na zarzuty związane z brakiem komunikacji leśników ze społeczeństwem. - Musimy zachęcać leśników aby tłumaczyli to co robią. Tak w wielu przypadkach się dzieje. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale w tak dużej firmie, to normalne – mówił. Dodał również, że porozumienie należy budować na zasadzie konsultacji.

 



Tagi:
źródło: