Bardzo rzadkie gatunki chrząszczy znaleziono na terenie Nadleśnictwa Strzałowo (RDLP w Olsztynie). Chrząszcze odłowiono w tamtejszej odtwarzanej świetlistej dąbrowie.
-
Corticarina latipennis
W Polsce chrząszcz bardzo rzadko spotykany, znany tylko z czterech krain na 11 stanowiskach. Odłowienie tego chrząszcza w olsztyńskim nadleśnictwie jest pierwszym po II wojnie światowej stwierdzeniem dla Polski. W trakcie monitoringu odłowiono jednego samca.
-
Hyperaspis concolor
Występuje w południowej i środkowej Europie. Do niedawna uważany był za odmianę gatunku Hyperaspis campestris. W Polsce notowany na 17 stanowiskach, głównie w zachodniej części kraju. Odnalezione stanowisko w nadleśnictwie jest pierwszym stwierdzeniem na Warmii i Mazurach. Występuje na terenie muraw kserotermicznych, wrzosowisk, ciepłych skrajów lasów liściastych. W trakcie monitoringu odłowiono jednego osobnika.
-
Microscydmus minimus
W Polsce odnotowany na 16 stanowiskach. To odkryte w odtwarzanej świetlistej dąbrowie jest pierwszym stwierdzeniem dla Warmii i Mazur. Występuje w lasach liściastych i mieszanych oraz w starych parkach. Biologia słabo poznana. Z powodu skrytego trybu życia oraz małych rozmiarów ciała, długości 0,65-0,75 mm, bardzo rzadko spotykany. Poławiany w murszejącym drewnie, pod korą, w ściółce, wśród mchów porastających pnie i pniaki, niekiedy w gniazdach mrówek Lasius. W trakcie monitoringu odłowiono jednego osobnika.
-
Microrhagus pygmaeus
W Polsce bardzo rzadki, znany tylko z 10 stanowisk, przy czym wzmianki o występowaniu w okolicy Pucka opierają się na danych sprzed przeszło 120 lat. Stanowisko odkryte w Nadleśnictwie Strzałowo jest pierwszym stwierdzeniem dla Mazur. Najczęściej jest spotykany w starych lasach dębowych, gdzie żeruje na grubych gałęziach i złomach. Oprócz dębów zasiedla również martwe miękkie drewno buków, olch, wierzb czy jesionów. W trakcie prowadzonego monitoringu odłowiono dwa osobniki.
Warto zwrócić uwagę, jak duża i jednocześnie nadal niezbadana jest różnorodność gatunkowa skoro na ok. 10 ha lasu (0,05 proc. powierzchni Nadleśnictwa Strzałowo) odkryto aż 36 rzadkich i bardzo rzadkich gatunków chrząszczy występujących w Polsce.
źródło: Gospodarz.pl/Lasy Państwowe/Andrzej Ryś