Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
NEW HOLLAND T3000
2011-01-04
Namibia blokuje powstanie Władze Namibii zablokowały powstanie kolejnych wielkopowierzchniowych plantacji jatrofy
Władze Namibii zablokowały powstanie kolejnych wielkopowierzchniowych plantacji jatrofy (jatropha curcas) z przeznaczeniem na produkcję biopaliw w regionach Kavango i Caprivi.
W 2006 roku Ministerstwo Rolnictwa, Zasobów Wodnych i Leśnictwa Namibii opracowało krajową mapę drogową dla energii z oleju i związany z tym dokumentem plan działania. Wskazywano wówczas, że krzewy jatrofy są najbardziej odpowiednimi roślinami dla upraw o ograniczonej dostępności wody, z których pozyskiwany byłby surowiec do produkcji biodiesla. Regiony Kavango i Caprivi zostały zidentyfikowane jako tereny najlepsze z punktu widzenia rozwoju uprawy jatrofy.
Szacowano, że do roku 2013 plantacje jatrofy będą zajmowały ok. 63 tysięcy hektarów w całym kraju. Zagraniczni i krajowi inwestorzy wykazali wówczas ogromne zainteresowanie wielkopowierzchniowymi plantacjami jatrofy na cele paliwowe. Jednakże, niektóre z zaplanowanych plantacji wykraczały poza dostępność obszaru pod uprawę wskazanego w mapie drogowej.
Jatrofa to krzew, który wyrasta do wielkości niewielkiego drzewa, dzięki temu może być obsadzany na miedzach, służąc również do ochrony innych plonów przed wiatrem. Zawartość oleju w nasionach tej rośliny wynosi ok. 30-40%. Przy posadzeniu jej w rzędy z metra bieżącego otrzymuje się 0,8 - 1,0 kg nasion, co daje ok. 3,5 tony z hektara. Zaczyna owocować już rok po posadzeniu, choć rozsądną wydajność osiąga dopiero po 3 latach.