Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny na stacjach paliw ustabilizowały się
2024-10-30 -
Unijna produkcja mięsa
2024-10-30
Poznaj produkty
-
Halogenowa lampa robocza H3 typu LPR4
2011-12-14 -
Owijarka do bel okrągłych G3010 PROFI GOWEIL
2020-07-24
Instytut Technologiczno-Przyrodniczy organizatorem konferencji "Biopaliwa dla rolnictwa i obszarów wiejskich"
W dniach 31 maja – 1 czerwca br. Instytut Technologiczno-Przyrodniczy zorganizował w Warszawie Międzynarodową Konferencję Naukową „Biopaliwa dla rolnictwa i obszarów wiejskich”.
Większość wystąpień na sesjach plenarnych podczas pierwszego dnia konferencji poświęcona była aspektom technicznym związanym z dostosowaniem silników wysokoprężnych w nowoczesnych ciągnikach rolniczych do zasilania olejem roślinnym. Międzynarodowy charakter debaty umożliwił również zapoznanie uczestników konferencji z praktycznymi i legislacyjnymi aspektami produkcji i wykorzystania biopaliw w Austrii, czego dotyczyła prezentacja przedstawiciela Austrian Plant Oil Association. W wydarzeniu wzięła również udział Krajowa Izba Biopaliw, której dyrektor generalny Adam Stępień przedstawił prezentację na temat pośredniej zmiany użytkowania gruntów (ILUC) w związku z rozwojem sektora biopaliw przy jednoczesnym ujęciu roli biopaliw dla rolnictwa i obszarów wiejskich nawiązując tym samym bezpośrednio do hasła przewodniego konferencji.
Omawiając zjawisko ILUC zwrócił w szczególności uwagę na konieczność pilnej implementacji we wszystkich krajach Unii Europejskiej przepisów Dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowanie energii ze źródeł odnawialnych, a także na destruktywny wpływ importu biopaliw do Wspólnoty na europejski rynek wytwórczy, co powoduje faktyczną zmianę użytkowania gruntów w krajach trzecich i ograniczenie możliwości partycypacji unijnego rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w realizacji strategicznych celów energetycznych i środowiskowych UE.