Do 16 kwietnia 2025 r. poszkodowani w wyniku ubiegłorocznej powodzi rolnicy, sadownicy, ogrodnicy, hodowcy pszczół i ryb mogą się ubiegać o wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wszystkie nabory prowadzone są za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.
Szkody w uprawach, budynkach, zapasach, zwierzętach i maszynach
O wsparcie mogą się ubiegać producenci rolni, którzy w wyniku wrześniowej powodzi ponieśli straty w: uprawach; zapasach ziemiopłodów; paszy dla zwierząt gospodarskich; budynkach lub budowlach gospodarskich; maszynach, urządzeniach oraz wyposażeniu służących do produkcji rolnej; zwierzętach gospodarskich (poza pszczołami). Wysokość pomocy jest uzależniona od rodzaju szkód i ich skali.
Szkody w produkcji pszczelarskiej
Również strat w zwierzętach, paszy dla nich, budynkach lub budowlach oraz maszynach i urządzeniach służących do produkcji dotyczy wsparcie skierowane do hodowców pszczół. I w tym przypadku chodzi o tych, którzy odnotowali szkody w swoich gospodarstwach w czasie obowiązywania klęski powodzi we wrześniu ubiegłego roku. Kwota dofinansowania jest uzależniona od wysokości start i ich rodzaju.
Szkody w szkółkach drzew i krzewów owocowych i ozdobnych
Wsparciem z tytułu strat spowodowanych przez ubiegłoroczną powódź ma też trafić do producentów rolnych prowadzących szkółki drzew i krzewów owocowych lub ozdobnych. Wysokość pomocy dla tej grupy beneficjentów zależy od rodzaju szkółki i może wynieść nawet 190 969 zł/ha.
Szkody w chowie i hodowli oraz w połowach ryb
Pomoc skierowana jest do poszkodowanych przez powódź podmiotów prowadzących chów, hodowlę lub połowy ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych, stawach lub innych urządzeniach wodnych przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb. W przypadku podmiotów prowadzących chów lub hodowlę ryb pomoc wynosi 100 proc. kwoty obniżenia dochodu. Natomiast dla podmiotów prowadzących połowy ryb wysokość wsparcia ustala się jako iloczyn powierzchni obwodu rybackiego oraz kwoty 500 zł.
Wnioski można składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR do 16 kwietnia 2025 r.
źródło: Gospodarz.pl/ARiMR foto:
shutterstock