Oceny użytkowników gospodarstw rolnych dotyczące zmian opłacalności produkcji rolniczej w 2 półroczu 2024 r. były mniej pesymistycznie niż w 1 półroczu 2024 r. oraz 2 półroczu 2023 r. Saldo odpowiedzi wyniosło minus 51,1, tj. zwiększyło się odpowiednio o 9,1 pkt i 9,9 pkt.
Niezależnie od kierunku prowadzonej produkcji większość ankietowanych rolników uznało, że w 2 półroczu 2024 r. rentowność produkcji pogorszyła się. Najbardziej niekorzystne opinie wyrażali użytkownicy gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną. Wśród nich najgorsze oceny formułowali użytkownicy uprawiający rzepak i rzepik, a także rośliny przemysłowe.
Uwzględniając specjalizację produkcji, najmniej pesymistyczne opinie dotyczące opłacalności na wytwarzane produkty rolne wyrazili prowadzący gospodarstwa rolne ukierunkowane na produkcję zwierzęcą. W tym gronie najgorsze oceny wyrazili rolnicy zajmujący się chowem trzody chlewnej i chowem koni. W przypadku tych producentów zarejestrowano największe pogorszenie opinii w skali roku, tj. spadki sald odpowiednio o 31,5 pkt i 41,2 pkt.
Bez względu na powierzchnię użytków rolnych w danym gospodarstwie, wśród rolników w Polsce dominowały negatywne opinie dotyczące zmiany opłacalności produkcji rolniczej w 2 półroczu 2024 r. Na ogół jednak oceny rolników były korzystniejsze w porównaniu z dwoma poprzednimi edycjami badania.
Największą przewagę opinii negatywnych nad pozytywnymi odnotowano wśród użytkowników gospodarstw o powierzchni użytków rolnych od 15 do 20 ha.
Największą poprawę ocen zmiany rentowności w 2 półroczu 2024 r. zarejestrowano wśród respondentów użytkujących gospodarstwa o powierzchni powyżej 100 ha – o 20,2 pkt w porównaniu z 1 półroczem 2024 r., a w ujęciu rocznym o 30 pkt. Jedyny nieznaczny spadek salda odnotowano w grupie prowadzących gospodarstwa rolne o powierzchni od 2 do 5 ha.
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
shc.hu