Informacja w sprawie działań podejmowanych przez GIW w 2012 r. w celu otwierania rynków państw trzecich dla produktów rolno - spożywczych z Polski

W 2012 r. uzgodniono 42 wzory świadectw zdrowia, w tym 12 dla mięsa i produktów mięsnych, 9 dla mleka i produktów mlecznych, 6 dla pasz.

Informacja w sprawie działań podejmowanych przez GIW w 2012 r. w celu otwierania rynków państw trzecich dla produktów rolno - spożywczych z Polski
Ukraina:
- 6 zakładów mięsnych
 
W 2012 r. rozszerzyły się możliwości eksportu do Federacji Rosyjskiej również z uwagi na zniesienie poniższych zakazów eksportowych.
 
12 maja 2012: Zniesienie zakazu eksportu z Rzeczypospolitej Polskiej do Federacji Rosyjskiej baraniny, wprowadzonego w maju 2002 roku w związku z zarejestrowaniem w Polsce gąbczastej encefalopatii bydła (BSE)
 
6 lipca 2012: Zniesienie zakazu eksportu bydła hodowlanego do Federacji Rosyjskiej z powodu BSE z województw wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego.
 
14 czerwca 2012 r. w ramach współpracy z Ukrainą podpisana została Umowa dotycząca realizacji programu zwalczania wścieklizny na terytorium Ukrainy w 2012 r. Program szczepień na Ukrainie jest finansowany z budżet u UE i ma być kontynuowany w latach następnych.
 
W Polsce odbyły się również następujące audyty i kontrole państw trzecich:
 
- 16-27 kwietnia 2012 r. - inspekcja polskich zakładów oraz polskiego systemu nadzoru weterynaryjnego przeprowadzona przez inspektorów Unii Celnej (RU, BY i KZ). Kontrolą objęto 15 zakładów: 10 zakładów mięsa czerwonego (w grupie tej znajdowały się również zakłady wykorzystujące mięso drobiowe), 2 zakłady mięsa białego, 1 chłodnia składowa produktów pochodzenia zwierzęcego, 1 zakład mleczarski i 1 zakład paszowy. Skontrolowano również trzy Powiatowe Inspektoraty Weterynarii, Zakład Higieny Weterynaryjnej, PIW-PIB w Puławach oraz dwa punkty kontroli (miejsca odpoczynku zwierząt) eksportowanych z Państw UE do FR. Na podstawie wstępnego raportu z kontroli, przesłanego pismem z dnia 26 czerwca 2012 r., 6 polskich zakładów zatwierdzonych zostanie do eksportu do UC po przedstawieniu przez GLW gwarancji usunięcia uchybień stwierdzonych podczas inspekcji,3 zakłady zachowały prawo eksportu, 2 zakładom odebrano prawo eksportu, 4 zakładom odmówiono nadania prawa eksportu, w stosunku do 1 zakładu zmieniony został rodzaj działalności zatwierdzonej do eksportu. W październiku 2012 r. zatwierdzenie do eksportu na rynek Unii Celnej uzyskało ostatecznie 11 spośród 15 podmiotów, w tym 5 podmiotów poddanych ponownej kontroli weryfikującej spełnianie wymagań UC.
 
- 18–22.06.2012 r. Japonia, audyt sytemu BSE i nadzoru produkcji nad mięsem wołowym. W trakcie wizyty inspektorzy japońskiego resortu zdrowia (MHLW) oraz resortu rolnictwa (MAFF) odwiedzili: 2 zakłady mięsa wołowego, 2 zakłady utylizacyjne (kat. 1 i 3), zakład produkcji pasz, laboratorium referencyjne w Puławach, Zakład Higieny Weterynaryjnej w Siedlcach, gospodarstwo bydła, ARiMR–centralę w Warszawie, biuro lokalne ARiMR w Łukowie oraz Graniczny Inspektorat Weterynarii w Koroszczynie. Inspekcja służb japońskich zakończona została spotkaniami zamykającymi, oddzielnie dla każdej z grup, podczas których inspektorom zostały udzielone dodatkowe wyjaśnienia, w tym związane z monitoringiem nad chorobą Creutzfeldta-Jakoba, zaprezentowane przez przedstawicieli Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W wyniku wizyty przedstawiciele władz japońskich sporządzą raport, który następnie zostanie przekazany do japońskiej Komisji Bezpieczeństwa Żywności w celu opracowania oceny ryzyka związanego z eksportem wołowiny z Polski.
 
- 8-19.10.2012 r. - kontrola władz weterynaryjnych Tajwanu w zakładach mięsa wieprzowego, w celu dopuszczenia eksportu mięsa wieprzowego z Polski.
 
- 3-7.12.2012r. – Wietnam: kontrola w zakładach mięsa drobiowego i produktów rybołówstwa w celu weryfikacji gwarancji GLW (pre-listing) wydanych dla zakładów prowadzących działalność w tych sektorach i eksportujących na rynek wietnamski.


Tagi:
źródło: