Zgodnie z zapowiedzią w trzeciej części miodowych opowieści, chcielibyśmy przedstawić zastosowanie miodu w kosmetyce. Przyjrzymy się także niektórym przepisom kulinarnym, w których wykorzystuje się miód oraz miodom pitnym.
Kąpiel miodowo-sosnowa
Składniki:
-
kilkanaście młodych pędów sosny
-
200 g miodu
Wykonanie: Młode pędy sosny zalać 2-3 litrami wody i gotować je przez 10 minut pod przykryciem. Następnie odczekać 15 minut aż troszkę przestygnie, przecedzić i przygotowany napar wlać do wanny wypełnionej wodą o temperaturze 37 st. C w 1/2 jej objętości. Dodać miód. Czas tak przygotowanej kąpieli to 10-20 minut. Kąpiel działa pobudzająco na krążenie, odprężająco, a także zmniejsza bóle reumatyczne.
Odżywczy i wygładzający krem do rąk
Składniki:
-
torebka herbaciana rumianku
-
2 łyżki miodu
-
20 g gliceryny
Wykonanie: Rumianek zaparzyć w jednej szklance wrzątku i pozostawić do przestygnięcia. Następnie należy w ciepłym naparze rozpuścić miód, dodać glicerynę i dobrze wymieszać. Krem można od razu stosować. Przyniesie on ukojenie podrażnionym dłoniom i nada im miękkość oraz wygładzi je.
Spierzchnięte usta
Wykonanie: Niewielką ilość miodu nałożyć na spierzchnięte usta. W ten sposób powstanie warstwa ochronna, która skutecznie zabezpiecza przed drobnoustrojami, a także przyspiesza gojenie się małych ranek. Nadmiar miodu można oczywiście... zlizać. Po takiej kuracji usta będą miękkie i dobrze odżywione.
Mydło miodowe
Składniki:
-
1 kg mydła
-
100 g miodu
-
wonny olejek
Wykonanie: Mydło rozdrobnić i włożyć je do emaliowanego garnka. Zalać je szklanką wody i pozostawić do całkowitego rozmoczenia. Następnie dodać miód, dobrze wymieszać i podgrzać do zagotowania. Do przygotowanej w ten sposób masy trzeba dodać kilka kropel wonnego olejku, dobrze wszystko wymieszać i rozlać do form. Pozostawić do stężenia. Zamiast wody można użyć różnego rodzaju naparów. Mydło sprawi, że skóra będzie miękka i delikatna.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl
sxc.hu