| Autor: redakcja1

I wiesz, co jesz - miód (cz.1 z 3)

W pierwszej odsłonie cyklicznych artykułów poświęconych różnym produktom żywnościowym chcielibyśmy przybliżyć podział, właściwości, zastosowanie oraz inne ciekawe informacje związane z wyjątkowo pożądanym zimą przysmakiem, jakim jest miód.

I wiesz, co jesz - miód (cz.1 z 3)

Wśród miodów kwiatowych wyróżniamy cd.:
  • Rzepakowy – produkowany jest z nektaru kwiatów rzepaku. Ma słomkową barwę, a w smaku można wyczuć odrobinę goryczki. Po skrystalizowaniu staje się biały. Wzmacnia mięsień sercowy, zalecany jest przy miażdżycy, zaburzeniach rytmu serca, niewydolności krążenia i w infekcjach dróg żółciowych.
     
  • Koniczynowy – wytwarzany jest z nektaru kwiatów koniczyny i podobnie jak rzepakowy ma słomkowy kolor. Natomiast jego smak jest łagodny, ale z odrobiną kwaskowatego posmaku. Stosuje się go przy wyczerpaniu nerwowym, na biegunki, zapaleniu oskrzeli czy też przy infekcjach dróg moczowych.
     
  • Bławatkowy – produkowany jest z nektaru kwiatów bławatka. Jego barwa jest złocistożółta, a smak jest dosyć ostry. Używany jest przy przewlekłym zapaleniu nerek, ma działanie przeciwzapalne i moczopędne.
     
  • Mniszkowy – powstaje z nektaru kwiatów mniszka lekarskiego. Ma barwę żółtą lub zielonożółtą. Stosuje się go przy chorobach jelit, żołądka, układu moczowego zaburzeniach trawiennych.
     
  • Manuka – wytwarza się go z nektaru kwiatów herbacianego drzewa manuka w Nowej Zelandii. Ma barwę ciemną, ostry smak i bardzo intensywny zapach. Posiada wyjątkowe właściwości antybakteryjne i dlatego jest stosowany przy dolegliwościach układu pokarmowego, trudno gojących się ranach i oparzeniach, a także przy anginach.
     
  • Malinowy – powstaje z nektaru kwiatów malin, a jego kolor jest jasnożółty. Ma smak łagodny, z lekkim kwaskowatym posmakiem. Stosowany przy zapaleniu oskrzeli, przeziębieniach, uporczywym kaszlu oraz problemach z zatokami.
     
  • Łąkowy – w zależności od rodzaju występujących na łące kwiatów może uzyskać barwę od kremowej po herbacianą. Używany jest przy przeziębieniach, schorzeniach górnych dróg oddechowych, zaburzeniach przemiany materii, anginie oraz kaszlu.
     
  • Leśny – ma jasnożółty kolor oraz różnorodny smak, który jest zależny od porastających las roślin. Skupia w sobie właściwości ziół, które wchodzą w jego skład. Używa się go przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, zaburzeniach trawienia, alergii oraz przeziębienia.
     
  • Esparcetowy produkowany jest z nektaru kwiatów wieloletniej rośliny pastewnej zwanej esparceta. Ma barwę jasnożółtą, a stosowany jest przy przeziębieniach, problemach z układem krążenia i układem moczowym.
     
  • Fasolowy – wytwarzany z nektaru kwiatów fasoli. Ma barwę słomkową, a po skrystalizowaniu staje się biały. Jest mało słodki i ma kwaskowaty posmak. Używany jest do wzmocnienia serca oraz przy schorzeniach jelitowo-żołądkowych.
     
  • Gorczycowy – produkowany z nektaru kwiatów gorczycy białej, o barwie jasnej herbaty. Stosuje się go przy zaburzeniach pracy nerek, a także działa odtruwająco.
     
  • Klonowy – ma barwę słomkową, a po skrystalizowaniu jest jasnokremowy. Używany jest przy alergiach, katarze siennym, przeziębieniach i chorobach serca.
     
  • Lucernowy – jest wytwarzany z nektaru kwiatów lucerny. Ma barwę różową i szybko ulega krystalizacji, przez co zmienia kolor na niemal biały. Stosowany jest przy problemach z wątrobą, a także obniża cholesterol.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: