Wyniki kontroli przeprowadzonych przez IJHAR-S w I kwartale 2016 r.

Kontrole przeprowadzone w I kwartale 2016 r. przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych miały na celu sprawdzenie, czy artykuły rolno-spożywcze spełniały wymagania w zakresie jakości handlowej określone w przepisach o jakości handlowej oraz dodatkowe wymagania zadeklarowane przez producenta.

Wyniki kontroli przeprowadzonych przez IJHAR-S w I kwartale 2016 r.
III. Wyniki kontroli

Jakość handlowa poszczególnych grup artykułów rolno-spożywczych kształtuje się następująco:

1. W zakresie cech organoleptycznych odnotowano wzrost udziału zakwestionowanych partii mięsa drobiowego o 0,9 p.p. (w stosunku do wyników kontroli z II kw. 2015 r.). W przypadku pieczywa zakwestionowano tylko 2 partie, a w przypadku mięsa i wyrobów garmażeryjnych nie stwierdzono nieprawidłowości w przedmiotowym zakresie.

Wykryte nieprawidłowości dotyczyły:
  • nierównomiernej porowatości miękiszu (zgodnie z deklaracją producenta powinna być równomierna) – w przypadku pieczywa;
  • obecności obojczyka i chrząstek mostka w „filecie z piersi kurczaka kl. A”, co było niezgodne z wymaganiami rozporządzenia Komisji (WE) nr 543/2008 – w przypadku mięsa drobiowego.
2. Mniejszy udział liczby partii o niezgodnych z deklaracją parametrach fizykochemicznych stwierdzono w przypadku mięsa drobiowego o 5,0 p.p. (w stosunku do wyników kontroli z II kw. 2015 r.). Wzrósł natomiast odsetek zakwestionowanych partii oliwy z oliwek o 6,7 p.p. (w stosunku do wyników kontroli z II kw. 2015 r.). W przypadku mięsa zakwestionowano tylko 2,5% partii poddanych kontroli.

Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły m.in.:
  • obecności niedeklarowanych składników (np. surowców pochodzenia zwierzęcego, dodatków), zaniżonej zawartości mięsa oraz zawyżonej zawartości tłuszczu (w stosunku do deklaracji producenta) – w przypadku mięsa;
  • zawyżenia zawartości wody w stosunku do ilości wody technologicznie uzasadnionej zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Komisji (WE) nr 543/2008 – w przypadku mięsa drobiowego,
  • zawyżonej zawartości estrów etylowych kwasów tłuszczowych – w przypadku oliwy z oliwek,
  • obecności karmelu (barwnika) w pieczywie innym niż słodowe – w przypadku pieczywa,
  • zaniżonej zawartości podstawowego składnika stałego (pieczarek, szynki, sera) w stosunku do deklaracji producenta – w przypadku wyrobów garmażeryjnych.
Wystąpienie nieprawidłowości w zakresie cech organoleptycznych oraz parametrów fizykochemicznych wynika z błędów popełnionych podczas procesu produkcyjnego (np. nieprzestrzegania receptur, stosowania surowców o niewłaściwej jakości). Obecność niezadeklarowanych składników jest świadomym fałszowaniem wyrobów gotowych.

3. Badania laboratoryjne nie potwierdziły obecności bakterii fermentacji mlekowej w 1 przebadanej próbce pieczywa mieszanego (oznakowanego jako wyprodukowanego na naturalnym zakwasie).

4. Udział partii nieprawidłowo oznakowanych zmniejszył się w przypadku pieczywa o 15,8 p.p. (w stosunku do wyników kontroli z II kw. 2015 r.), wyrobów garmażeryjnych (typu pizze i zapiekanki) o 14,6 p.p (w stosunku do wyników kontroli z II kw. 2014 r.) i mięsa drobiowego o 0,9 p.p. (w stosunku do wyników kontroli z II kw. 2015 r.). Wzrost odsetka partii nieprawidłowo oznakowanych stwierdzono natomiast w przypadku oliwy z oliwek o 40 p.p. (w porównaniu do wyników kontroli z II kw. 2015 r.). W przypadku mięsa zakwestionowano 12,5% partii skontrolowanych w danym zakresie.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: