Wzmiankę o karpiu w sosie szarym znajdziemy również w rękopisie z 1837 roku kucharki z dworu siemianickiego (powiat kępiński) Haliny Felisiakównej:
„(…) wyczyszczonego karpia ładnie wypłukać, posolić, obtaczać w bułeczce tartej mieszanej z mąką. Włożyć na gorące masło i piec na złoty kolor. podawać. Sos szary. Zrobić rumianą zasmażkę z masła i mąki, rozprowadzić wodą. Dodać do smaku karmelu, soku z cytryny, soli, kieliszek czerwonego wina, rodzynek i drobno usiekanych migdałów. Zagotować i odstawić.”
Rękopis ten zawiera przepis, który możemy dokładnie odtworzyć i wykorzystać w trakcie przygotowań do Wigilii.
Polska jest dziś, zaraz obok Czech, największym producentem karpia w Unii Europejskiej. Znaczące ilości tej ryby produkują także Niemcy, Węgrzy i Litwini. Roczna produkcja karpia handlowego w Polsce wynosi 15-23 tys. ton i w całości przeznaczona jest na rynek krajowy, podczas gdy możliwości produkcyjne oceniane są na 30 tys. ton. W naszym kraju jest ok. 400 gospodarstw karpiowych, dostarczających na rynek ryby konsumpcyjne, obsadowe i zarybieniowe. Stawy karpiowe zajmują powierzchnię ok. 62 tys. ha, najczęściej skupione są w kompleksy zajmujące powierzchnię nawet kilku tysięcy hektarów.
Producenci karpia w Polsce czynią starania, by poszerzyć sprzedaż tej ryby na cały rok, ponieważ aż 80% całej produkcji sprzedaje się w grudniu.